madernieka projekts01 Starp desmit vērtīgākajām Latvijas muzeju relikvijām ir latviešu profesionāli lietišķās mākslas pamatlicēja Jūlija Madernieka projektēts krēsls, izgatavots 20.gadsimta 20.gados, kurš atrodas Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā. Jūlijs Madernieks Latvijas vārdu ir nesis pasaulē, iegūstot Francijas Republikas goda titulu „Officier de l'Instruction publique".

Kuru kultūrvēsturisko priekšmetu vai mākslas darbu no sava tūkstošiem, pat desmitiem tūkstošu bagātā krājuma ekstrēmā situācijā glābtu vispirms? Ar šādu jautājumu 2012.gadā „Ilustrētā Pasaules Vēsture” vērsās pie vairākiem Latvijas muzejiem, aicinot žurnāla lasītājiem izrādīt pašus vērtīgākos, īpašākos dārgumus.

Šim aicinājumam atsaucās vairāki muzeji, taču par vērtīgākajiem priekšmetiem tika atzīti tikai desmit no tiem. Par desmit vērtīgāko relikviju glabātājiem kļuva Rundāles pils muzejs, Liepājas muzejs, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs, Kuldīgas novada muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Talsu novada muzejs, Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs un Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs.

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā ir apskatāma pastāvīgā ekspozīcija "Jūlijs Madernieks  latviešu nacionālā stila meklējumi lietišķajā mākslā".

Desmit vērtīgāko Latvijas muzeju relikvijas publicētas žurnāla “Ilustrētā Pasaules Vēsture” pielikumā “Dārgumi” 2012.gadā.

Iveta Petrovska