kstams01

Gulbenes novada greznā rota – Stāmeriena

  • Stāmerienas villaine tiek uzskatīta par greznāko Latvijā atrasto vēlā dzelzs laikmeta (12.gs.) villaini, kurai līdzīga nav zināma nekur citur pasaulē. Villaines lielākā vērtība - ornamentācija no ieaustiem bronzas gredzentiņiem. Pamata laukumu klāj 24 dažādu variantu ugunskrustu ornamenti. Latvijas Nacionālais vēstures muzejs villaini iekļāvis sava krājuma 100 vērtīgāko priekšmetu sarakstā. Stāmerienas villaines rekonstrukcija pēc pasūtījuma darināta Latvijas pārstāvniecības ēkas interjeram ANO Ņujorkā.
  • Stāmerienas pareizticīgo baznīcas pamatakmens likts 1902.gada pavasarī, bet 1904.gada 6.jūnijā tajā notika pirmais dievkalpojums. Dievnama kupolus rotā apzeltīti čuguna krusti ar tajos iestrādātiem 100 Urālu kalnu kristāliem. Iespējams, ka tā ir vienīgā baznīca ar kalnu kristāliem kupolu krustos.
  • Stāmerienas pils ir viens no spožākajiem 19./20. gs. mijas franču neorenesanses paraugiem Latvijā, kas līdzinās franču tipa hoteļu savrupmājai vai medību pilij. 20.gs. 20. un 30.gados te ciemojies itāļu rakstnieks Džuzepe Tomazi di Lampedūza (Giuseppe Tomasi di Lampedusa), pasaulē pazīstamā romāna „Gepards” autors. Viņš 1932.gadā salaulājās ar Stāmerienas muižas īpašnieci Aleksandru. Stāmerienā esot iecerēta vai pat uzsākta romāna „Gepards” rakstīšana.