Latvijas Valsts simtgades ietvaros tiek īstenotas visdažādākās iniciatīvas, kas aptver ne tikai kultūra jomu.  Šajā reizē iezīmējam gan novada, gan Latvijas mēroga aktivitātes, kurās aicināts iesaistīties ikviens. 

Tautas saimes grāmata. Kāds bijis manas tautas, manas dzimtas, manas ģimenes, mans ceļš valsts pirmās simtgades nogrieznī? Kāds ir mūsu katra un visu kopā ceļš valsts vēsturiskās atmiņas globālajā kontekstā? Iniciatīva aicina īpaši tos Latvijas iedzīvotājus, kuri sasnieguši 100 un vairāk gadus, vai pietuvojušies simtgades slieksnim, rakstīt savas pārdomas un vēlējumus Latvijai valsts simtgadē. Tautas Saimes grāmata savu ceļu Gulbenes novadā sāka 8. janvārī un noslēgs 8. februārī.

Festivāls „Latvijas goda aplis”. Latvijas novadu, pilsētu, pagastu, kultūrvēsturiskā mantojuma, tradīciju un personību izzinoša pasākumu programma. Īstenojot trīs pamatprincipus – ciemošanās, godināšana, svinēšana –, visa gada garumā nedēļas nogalēs vairāk nekā 50 Latvijas novadu goda saimnieki aicinās ciemos, lai īpašā programmā tiktos ar novada iedzīvotājiem, atklātu novada kultūrvēsturi, vēsturiskās un mūsdienu personības, dabu un sasniegumus.
25. februārī, svinot Gulbenes pilsētas 90.dzimšanas dienu, arī Gulbenes novads uzņems viesus un ierakstīs savu vārdu Goda aplī. Pasākuma ietvaros tiks atklāta izstāde “Gulbenei 90”, noslēgsies projekts “Katram savu tautastērpu”, baudīsim etno grupas “Tautumeitas” uzstāšanos un īpašu gaismas parādi.

Simtgades zaļumballe 11. augustā

Nozīmīga vietējās kopienas kultūras un sociālā norise ar plašu un aktīvu iedzīvotāju līdzdalību. Vienlaicīgi Latvijā un pasaulē – parkos un meža ielokos, jūru un upju krastos, pļavās un pilsdrupās un brīvdabas estrādēs – lauku kapelas, pūtēju orķestri, ziņģētāji un tautas mūzikas ansambļi ieskandina Latvijas valsts simtgadi.

Atzīmējot tieši simts dienas pirms Valsts dzimšanas dienas, īpašā atmosfērā deju ritmos varēsim izkustēties arī Gulbenē, Litenē un citur novadā.

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” sāks darboties 2018./2019. mācību gadā. Tā būs iespēja katram skolēnam mācību satura un procesa ietvaros klātienē pieredzēt Latviju – apmeklēt izrādes, koncertus un izstādes, tikties ar iedvesmojošiem cilvēkiem un piedalīties nozīmīgu notikumu līdzveidošanā.

Tāpat ikviens iedzīvotājs aicināts piedalīties Simtgades loterijā, kas ir „Latvijas Loto” vēsturē nozīmīgākais nacionālās momentloterijas projekts ar vairākiem lielajiem laimestiem 100 000 eiro vērtībā, kas ietver tālejošu labdarības mērķi un iniciatīvu veidot virtuālo vērtību muzeju.

Simtgades burtnieks. Tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju daudzas desmitgades entuziastiski vākuši folkloras materiālus un tos, dokumentētus rokrakstā, iesūtījuši glabāšanai Latviešu folkloras krātuvē, izveidojot vienu no lielākajiem folkloras arhīviem Eiropā. Latvijas iedzīvotāji aicināti kopīgiem spēkiem datorrakstā pārrakstīt folkloras mantojumu, tam piešķirot papildu vērtību.

Muzeju kopizstāde „Latvijas gadsimts” no 2018. gada 4. maija līdz 2021. gadam

Latvijas muzeju kopīgs veltījums Latvijas valsts simtgadei par Latvijas valsts tapšanu, valstiskuma idejas nosargāšanu padomju okupācijas laikā, neatkarības atjaunošanu 20. gadsimta deviņdesmitajos gados un mūsdienām. Izstādē vienkopus apskatāmas izcilas Latvijas muzejos saglabātas vēstures liecības no Kurzemes, Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Zemgales un Rīgas. Uz Latvijas Nacionālo vēstures muzeju ceļos arī Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja, Druvienas vecās skolas-muzeja vēstures liecības.

Dziesmu izlase „LV TOP 100”

Latvijas iedzīvotāji aicināti iesaistīties dziesmu, kas tapušas laika posmā no 1918. līdz 2018. gadam, iesūtīšanā. Žūrija, kuras darbā piedalās eksprezidente Vaira Vīķe Freiberga, kultūras ministre Dace Melbārde, režisors Jānis Streičs, diriģents un mūzikas pedagogs Jānis Erenštreits, gleznotāja Džemma Skulme, mācītājs Juris Rubenis, aktieris Uldis Dumpis, dzejniece un dramaturģe Māra Zālīte, aktrise Dita Lūriņa, Radio SWH vadītājs Jānis Šipkēvics un citi kultūras jomas pārstāvji, no tām atlasīs 100 dziesmas, kas nesīs Latvijas simtgades vārdu mūzikas un valsts vēsturē.

Zem Latvijas valsts simtgades zīmes tiks aizvadīti XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki, kas Rīgā risināsies no 30. jūnija līdz 8. jūlijam. Uz svētkiem dosies vairāk nekā 700 Gulbenes novada amatiermākslas kolektīvu dalībnieki.

Jāpiebilst, ka daļa Latvijas, tajā skaitā Gulbenes novada iedzīvotāju, ir noskatījušies ģimenes filmu “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”, kas ir viena no 16 pilnmetrāžas filmām, kas konkursa kārtā izvēlētas programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”. Vēl skatītāju vērtējumam visa gada ietvaros Gulbenes novadā tiks nodotas šādas filmas: “1906”, “Astoņas zvaigznes”, “Baltijas jaunais vilnis”, “Baltu ciltis”, “Bille”, “Homo Novus”, “Ievainotais jātnieks”, “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”, “Kurts Fridrihsons”, “Lustrum”, “Mērijas ceļojums”, “Paradīze ’89”, “Saule brauca debesīs”, “Tēvs Nakts”, “Turpinājums”.

Informāciju sagatavoja Dārta Dīvāne,
Gulbenes novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļas konsultante kultūras jomā