Atzīmējot Latvijas Valsts simtgadi, Gulbenes novada kultūras un tautas nami gada garumā pievērsīs īpašu uzmanību latvisko svētku tradīciju svinēšanas pieredzei, nododot to jaunajai paaudzei. LV100 tiks atzīmēts kā nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas un attīstības gads, gada garumā kopīgi svinot svētkus visā novadā.

Svētku programma

Svētki

Laiks

Vieta

Pasākuma apraksts

Meteņi

10.februāris

12:00 sporta spēles

20:00 danču vakars

Stāķu pamatskola

Meteņu sporta spēles Stāķu sporta namā komandām, ģimenēm, draugiem vai kolēģiem. Iespēja pārbaudīt savus spēkus dažādās disciplīnās.

Sporta spēļu apbalvošana un danču vakars ar Vītolu ģimeni Stāķu pamatskolā.

11.februāris

13:00

Staru
kultūras nams

Pasākumā “Sasagrieza Metenīts” dzīsim prom ziemu ar jautrām spēlēm, dziesmām, dejām, aizraujošu pagraba labumu izsoli, radošajām darbnīcām, izstādi, karstu tēju un pankūkām, grūdeni. Aicināma nākt maskās, lai "Masku jampadrača" laikā labākie saņemtu īpašas balvas!

Lielā diena

1.aprīlis

Lizums

Pasākumā “Lieldieniņas še atbrauca ar raibām oliņā” gaidām lielus un mazus, priecīgus un līksmus, dziedošus un dancojošus Lieldienas svinētājus, lai kopā ar Gulbenes novada folkloras kopām, lauku kapelu un amatnieku kopu “Laipa” varētu radīt sev svētkus.

Ūsiņi jeb Jurģi

21.aprīlis

Tirza un Ranka

Jurģu dienas tirgus pēc senču tradīcijām, ugunskurs ar saimes zupas vārīšanu, putraimu desu cepšanu u.c. gardumu baudīšanu. Folkgrupu un deju kolektīvu koncerts “Ūsiņš jāja pieguļā”. Lielā Jurģu danču nakts ar radošām performancēm.

Līgo

23.jūnijs

Līgo un Jaungulbene

Liedes kalnu teritorija

Pasākums “Līgo - skan Līgo un Jaungulbenē!” piedāvās izbaudīt gan tradicionālas saulgriežu aktivitātes, gan īpaši iestudētu izrādi un zaļumballi. Apmeklētājiem būs iespēja piedalīties īpašā loterijā, kuras ietvaros tiks izlozēts pat sivēns un kāds transportlīdzeklis. Līgo un Jaungulbenes ļaužu izpildījumā tiks iestudētas mākslas filmas “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” ainiņas, kas piesātinātas ar mūsdienīgu humoru. Izrādi papildinās arī novada deju kolektīvi un dziedātāji. Pēc izrādes- zaļumballe, lielais ugunskurs, papardes zieda meklēšana, pliko skrējiens uc. aktivitātes.

Jēkabi un Annas

21.jūlijs

Beļava

Pasākums “Annas un Jēkaba lustes Beļavā” sāksies ar beļaviešu modināšanu. Tiks sumināti Annas un Jēkabi, kā arī pagasta jaundzimušie. Tirgus plača sirdī - dziedāsim, dejosim, klausīsimies koncertu, vērosim modes skati. Būs iespēja pierādīt savus spēkus umurkumura pievarēšanā, zāles pļaušanā, spēka cīņās, alus dzeršanas sacensībās. Ēdīsim Annas zupu un cepsim maizi Jēkaba maiznīcā. Bērnus priecēs piepūšamās atrakcijas un zirgu izjādes. Jēkabi un Annas tiks celti godā Beļavas pagasta svētku ietvaros

Māras diena

4.augusts

Druviena

Svinēsim rudens sākumu, kad Dievs iemet pirmo aukstuma akmeni ūdenī. Māras diena ir Maizes diena, Lopu diena, Tirgus diena, Precību diena.

 Tāpēc visu dienu Muižas parkā būs rosībā:

amatnieku un mājražotāju tirdziņš, radošās darbnīcas, mūzikas instrumentu spēles, Māras dienas rituāls, koncerts un danči.

Miķeļi

29.septembris

Litene

Miķeļos svinēsim ražas svētkus, baudot īpašus tirgus labumus īpašā senatnīgā atmosfērā. Līdzās dejām, muzikantiem, izstādēm, būs iespēja vizināties ar zirgiem, baudīt atrakcijas utt.

Mārtiņi

10.novembris

Galgauska

Mārtiņdienā pavadīsim rudeni un sagaidīsim ziemu. Vārīsim Gaiļa zupu, celsim saulītē aizmirstās tradīcijas, dziedāsim un dejosim.

Ziemassvētki

23.decembris

Stāmeriena

Pasākums “Ziemassvētki sabraukuši rakstītām kamanām”. Plaši pazīstama tradīcija Ziemassvētkos ir ķekatās iešana. Ķekatnieki no Stāmerienas un Lejasciema, dažādās maskās tērpušies, ies viens pie otra, lai nestu svētību un aizdzītu prom dažādus ļaunos garus. Velsim bluķi, atdarinot saules gaitu, iesim rotaļās, dziedāsim dziesmas, cienāsimies ar vārītiem zirņiem, bērniem būs īpaši jautri!

25.decembris

Lejasciems

Visi novada iedzīvotāji un viesi aicināti izdzīvot latvisko gadskārtu tradīcijas, apmeklējot pasākumus visā novadā visa gada garumā. 

Informāciju sagatavoja Jana Igaviņa,
Gulbenes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste