maija Trešdien, 20. aprīlī, pie Gulbenes vidusskolas un Gulbenes novada valsts ģimnāzijas skolēniem viesosies un par savu profesiju runās divas talantīgas zinātnieces – akadēmiķe, profesore, farmācijas zinātņu doktore Maija Dambrova un farmācijas zinātņu doktore Elīna Makarova.

Abas zinātnieces saņēmušas prestižo L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Gulbenes skolniekiem viņas stāstīs par zinātnieku darbu un savu ceļu uz zinātni – kā šo profesiju izvēlējušās, kas jādara, lai tajā nonāktu, un kāda ir zinātnieku ikdiena. Zinātnieces pastāstīs par jaunu zāļu vielu pētījumiem, atklājumiem un iespējām, kas ik gadu mudina daudzus gudrus un talantīgus jauniešus izvēlēties tieši šo karjeru.

Abas zinātnieces veic pētījumus Latvijas Organiskās sintēzes institūta (LOSI) Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijā. Latvijas Zinātņu akadēmija vairākkārt ierindojusi šīs laboratorijas pētījumus starp nozīmīgākajiem Latvijas zinātnes sasniegumiem. Ar tās zinātnieku līdzdalību pirmoreiz atjaunotās Latvijas Republikas vēsturē ir pabeigta jaunas, sirds aizsardzībai paredzētas zāļu vielas ķīmiskā un eksperimentālā izpēte. Pētījumi liecina, ka šī jaunā zāļu viela ir 40 reizes aktīvāka par pašreiz Latvijas visvairāk eksportēto medikamentu – mildronātu.

L`ORÉAL Latvijas 2006. gada stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureāte Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenā locekle Maija Dambrova ir Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja un Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes profesore. Ievērojamā zinātniece dzimusi Gulbenē un 1986. gadā ar zelta medaļu absolvējusi Gulbenes 1. vidusskolu.

„Skolā biju teicamniece, kam vienlīdz labi saprotama bija matemātika, ķīmija, bioloģija un fizika, viegli rakstījās sacerējumi un patika mācīties valodas. Tomēr izvēlējos studēt ķīmiju,” atceras akadēmiķe. Viņa ieguvusi maģistra grādu bioloģijā, farmācijas doktora disertāciju izstrādājusi Upsalas Universitātē Zviedrijā, pēc tam kļuvusi arī par maģistru biznesa administrācijā un tagad ir viena no nedaudzajām Latvijas sievietēm – akadēmiķēm. Zinātniece vairākus gadus pavadījusi ārzemju laboratorijās, pēc tam atgriezusies Latvijā. Viņas stāsts būs par jaunu zāļu vielu meklējumiem, publikācijām un izgudrojumiem – kā tas notiek mūsdienās, sadarbojoties dažādu nozaru zinātniekiem: ķīmiķiem, biologiem, mediķiem un farmaceitiem. „Kopā ar kolēģiem meklējam jaunas zāles. Piemēram, pētām, kā palīdzēt slimai sirdij, regulējot enerģijas metabolisma procesus un izmantojot jaunas zāļu vielas,” par pētījumiem viņas vadītajā laboratorijā stāsta zinātniece. „Strādājot zinātnē, sava loma ir gan veiksmei un nejaušībai, gan zināšanām un strādīgumam. Par zinātnes karjeru vajadzētu interesēties tiem, kam rodas jautājumi un kam aizraujoša šķiet doma par atklājumiem, ko neviens iepriekš nav pat iedomājies,” iesaka Maija Dambrova un ar smaidu brīdina: „Uzmanību: zinātne var izraisīt atkarību!”

LOSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas pētniece Elīna Makarova 2012. gadā saņēma L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” pētījumam par āboliem – viņa pētīja, kādas veselību veicinošas īpašības piemīt produktiem, kas iegūstami no Latvijai raksturīgu šķirņu āboliem, un kā ar šo produktu palīdzību uzlabot diabēta slimnieku veselību un dzīves kvalitāti.

„Skolā man patika dabaszinātnes un vēlējos apgūt radošu profesiju, kas ļautu palīdzēt cilvēkiem, kā arī iedvesmotu un veicinātu personisko izaugsmi, tādēļ 11. klasē nolēmu, ka vēlos studēt farmāciju Rīgas Stradiņa universitātē,” atceras jaunā zinātniece. No dažādajām karjeras iespējām, ko viņai pavēra augstskolā iegūtais farmaceita diploms, Elīna izvēlējusies tieši zinātni. „Studiju laikā nonācu LOSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijā, kur iepazinos ar aizraujošo zinātnes pasauli un sapratu, ka tieši šī ir nodarbošanās, kurai vēlos veltīt savu darba dzīvi. Šo izvēli neesmu nožēlojusi,” par savu ceļu uz zinātnieka profesiju stāsta Elīna Makarova. „Ikdiena laboratorijā paiet ļoti daudzveidīgi, un pētījumos iegūtās zināšanas nereti sniedz idejas jauniem pētījumiem,” atzīst zinātniece. LOSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijā, kur jaunā zinātniece strādā joprojām, tapusi arī viņas doktora disertācija. Tās ietvaros viņa pētījusi gan diabēta vēlīno komplikāciju aizkavēšanas iespējas, gan slavenā, Latvijā radītā medikamenta mildronāta molekulāros darbības mehānismus skābekļa nepietiekamības apstākļos, aptaukošanās un diabēta gadījumā. Pašlaik viņa kopā ar kolēģiem strādā pie jaunu sirds un asinsvadu zāļu izpētes.

Izvēloties savu nākotnes profesiju, skolu jauniešiem ir daudz iespēju iegūt informāciju par to, kā dzīvo un strādā aktieri, dziedātāji, politiķi, biznesmeņi... Uzņēmums L`Oreal Baltic un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija kopā ar Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureātēm piedāvā paplašināt skolēnu iepazīto profesiju klāstu, pievienojot tam zinātnieka profesiju. Tā dod iespēju atklāt vēl neatklāto, paplašināt cilvēces zināšanas un iespējas, uzlabot mūsu dzīves kvalitāti un padarīt pasauli drošāku, ērtāku un interesantāku.

Estere Braķe