Mācību nedēļas noslēgumā, 28. un 29. septembrī, Lizuma vidusskolā aktīvi uzsākušās projekta “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” aktivitātes. Skolēniem divas dienas bija iespējams praktiski izmēģināt, kā veidojas enerģija - cik daudz laika un spēka nepieciešams, lai uzlādētu telefonā kaut 1% vai cik ilgi enerģija jāražo, lai tējkanna darbotos vismaz vienu sekundi. Šodien skolēni piedalījās zinātnes centra Zinoo vadītajās mācību stundās, kur kopīgi izveidoja auto, kas darbojas uz saules enerģiju un pašu spēkiem attīrīja ūdeni.

Ikdienā enerģiju tērējam ik uz soļa, taču reti kad apzināmies, cik daudz jāiegulda, lai nodrošinātu mūsu ikdienas paradumus ar tai nepieciešamo elektroenerģiju. Lizuma vidusskolas skolēniem šonedēļ tāda iespēja bija. Cik liels bija bērnu pārsteigums, ka mīšanās desmit minūtes uz riteņa, kas ražo enerģiju, telefonam nodrošina tikai 1% no baterijas uzlādes. Tāpat arī otrā trenažierī, kas tika darbināts nepārtraukti divdesmit minūtes, tējkannu varēja iedarbināt tikai uz 1 sekundi. Ar aktīvu trenažieru izzināšanu Lizuma vidusskolā uzsākās Enerģijas dienas, lai bērniem pievērstu uzmanību energoefektivitātes jautājumiem.
Arī zinātniskais centrs Zinoo bērniem bija sagatavojis aizraujošas nodarbības par energoefektivitātes tēmu, lai skolēnus aicinātu aizdomāties par katra procesa nozīmi un sarežģītību. Parasti atveram ūdens krānu un tecinām to bieži vien vairāk nekā nepieciešams, taču, ja izprotam, ka katra ūdens lāse prasa milzīgu enerģijas patēriņu un garu un sarežģītu procesu, lai tas nonāktu pie mums un būtu dzerams, spējam arī labāk novērtēt, kāpēc lieks resursa patēriņš nav nepieciešams. “Kad mēs paši fiziski izmēģinām, kā tad tas ir – ražot enerģiju – sākam saprast, cik vieglprātīgi esam palikuši pret tās tērēšanu. Projekts “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” ar Enerģijas dienu un vēlāk arī regulāriem enerģijas pulciņiem skolās bērniem radošā veidā parāda energoefektivitātes nozīmi mums apkārt,” stāsta projekta vadītāja Maija Rieksta.

Piektdienas pēcpusdienā skolēni bija aicināti uz Eksperimentu šovu, kur Zinoo eksperti pierādīja, ka fizika un ķīmija ir aizraujošas un atrodas mums apkārt ik uz soļa. Arī projekta “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” komanda izstrādājusi radošas Enerģijas pulciņa nodarbības, kuru laikā bērni interaktīvā veidā izzinās fizikas un energoefektivitātes nozīmi ikdienā. Enerģijas pulciņam Lizuma vidusskolas skolēni var pieteikties pie fizikas skolotāja Jura Ločmeļa.

Projekta aktivitātes Lizuma vidusskolā un Valmieras Viestura vidusskolā norisināsies visu mācību gadu, tāpēc skolēni, skolotāji un vecāki ir aicināti iesaistīties energoefektivitātes uzlabošanā, jo enerģija ir prieks un prieks esi Tu!

Māra Rudīte,
Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste