14. novembris. Četras dienas pirms Latvijas valsts simtgades svinībām, Gulbenes 3.PII “Auseklītis”, 6 – 7 gadi grupas “Zemenītes” bērni, skolotājas un skolotāju palīdze, kopā ar brīvprātīgo no Portugāles Joao, devās, ilgi gaidītajā, mācību ekskursijā uz kaimiņu novadu – Alūksni, lai iepazītos ar dabas muzeju “Vides labirints”.

Ausekitis 1
Noģērbjot virsdrēbes, lai “ienirtu” muzeja dzīlēs, varam vērot pirmo no ekspozīcijām – “Mūsu zeme”. Tā sniedz informāciju par mūsu planētu, tās uzbūvi. Dodoties tālāk ieraugām ekspozīciju “Gliemeži un gliemenes”, kas stāsta gan par Latvijas mežos un ūdeņos mītošajām gliemju gliemežnīcām, gan arī par pasaules jūru un tropu lietus mežos dzīvojošajiem šā tipa pārstāvjiem. Tāpat šajā telpā varam vērot dabas izsmalcinātību stereomikroskopā vai darboties ar skārienjūtīgo “Vides ekrānu”, uzzinot ko jaunu. Nākamajā telpā paveras skats uz ekspozīciju “Mazo radību tālie ceļojumi”, kas ļauj ieskatīties to dzīvnieku dzīvē, kas ceļo plašajā pasaulē, taču bērnu interesi vairāk saista, iespēja dzirdēt skanīgās putnu balsis. Aiz nākamajām durvīm varam ielūkoties ekspozīcijās “Fluorescentie minerāli”, “Ieži un minerāli”, kā arī “Ahāti – dabas varenības spogulis”, kas liek sirdij “ietrīcēties” sajūsmā. Pēdējās durvis ved uz ekspozīciju “Kukaiņi”, kur varam atrast arī mums tik zināmo un ikdienišķo – mušu. Bet ar to nekas nebeidzas… Nākot atpakaļ, vides gids Aldis Verners, aicina bērnus pievērst uzmanību “Fluorescento minerālu” vitrīnām, pastāstot par fluorescento gaismu. Tiek ieslēgta liega mūzika, izslēgts apgaismojums, aizvērtas durvis un ieslēgta fluorescentā gaisma, kas akmeņiem liek iemirdzēties visās varavīksnes krāsās, rodas sajūta, ka tie stāsta stāstus. Pārvietojoties no telpas uz telpu, vērojot dažādās ekspozīcijas, esam nonākuši pie savām virsdrēbēm.

Ausekitis 2
Viens skatiens tālruņa pulkstenī liecina, ka mums vēl ir laiks. Kavējamies pie Alūksnes Jaunās pils, negribot doties prom. Skats vēršas uz blakus durvīm, kuras paverot nonākam Alūksnes muzejā, kur mūs sirsnīgi sagaida Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciāliste Jolanta Baldiņa, kas ne tikai ļauj mums ielūkoties izstādē „No trimdas Latvijā – Austras Lindes 120 tautu meitu miniatūras”, bet gan “uzbur” veselu ceļojumu laikā. Mums tiek dota iespēja aplūkot stendus ar lellītēm, atrast arī mūsu Gulbenes novada Beļavas pagasta tautas tērpu, ieaust savas grupas pavedienu kopējā audumā un “atgriezties” pagātnē, laikā, kad visi ģērbās tautas tērpos. Kopā ar Jolantu gājām rotaļā “Adiet, bērni, ko adiet…”, lai nedaudz pavingrinātu gan sīko pirkstu muskulatūru, gan izkustētos, pirms mīklu minēšanas un manekena ietērpšanas tautas tērpā. Minot mīklas, par pareizu atbildi, tika dota iespēja, izņemt no pūra lādes konkrēto lietu un uzvilkt to improvizētajai tautu meitai.

Ausekitis 5
Tā, plānojot vienu muzeja apmeklējumu, nokļuvām divās dažādās, tomēr tik līdzīgās pasaulēs… Paldies Evaldai un Aldim Verneriem no dabas muzeja “Vides labirints”, Jolantai Baldiņai no Alūksnes muzeja, kā arī autobusa šoferītim un citiem atbildīgiem cilvēkiem par šo skaisto piedzīvojumu.

“Zemenīšu” skolotāja Solvita