Labu rītu, daba,
Cik tu esi laba,
Ik rītiņu sauli sveicam,
Labu rītu visiem teicam!

Ar šīs dziesmiņas četrrindīti piektdienas rītā 13.septembrī Dabas vides estētikas radošajā nodarbībā sveicienus dabai, saulei un viens otram sniedza Gulbenes 3.pirmsskolas izglītības iestādes “Auseklītis” bērni.
Rīts bija skaļu smieklu, bērnu ovāciju, prieka un izbrīna pilns. Un kā nu ne, ja pie siltumnīcas jānovāc bērnu, pašu audzēta, ķirbju raža.

kirbji 10

kirbji 2

kirbji 4

kirbji 6

Lai tiktu pie tik milzīgiem ķirbjiem, ar labiem laikapstākļiem vien nepietiek, ir jāiegulda arī darbs un jāmācās būt pacietīgiem. “Auseklīša” bērniem šajā ziņā jau ir pieredze, jo nu jau otro gadu, agrā pavasarī, grupās uz palodzēm tiek izaudzēti dārzeņu un puķu dēsti. Bet, iestājoties siltākam laikam, bērni paši tos stāda gan siltumnīcā pirmsskolas iestādes teritorijā, gan puķu dobēs un sakņu dobītē.
Ķirbju stādiņi tika aprūpēti jo īpaši, pēc izstādīšanas komposta kaudzē, tie tika apklāti ar agro tīklu, lai pasargātu no salnām. Bērni regulāri laistīja, vēroja, kā ķirbju stādi stiepjas arvien garāki, tad uzzied, un lēnām aizmetas mazie ķirbīši. Bērnu roku noglāstīti un saules apspīdēti ķirbji izauguši lieli un smagi.
Kopā izauga 4 lieli ķirbji, smagākais svēra 15 kilogramus, un kopumā tie svēra 44 kilogramus.
Skolotājas ar bērniem pārrunāja, ko darīs ar ķirbjiem, idejas bija dažādas, ka varētu apēst, uzmest gaisā, lai lido kosmosā, nolikt atpakaļ, nolikt āra klasē, kā arī aiznest uz virtuvi.
Ķirbji tika ieripināti segās, un bērni paši, turēdami segas stūrīšus, visus ķirbjus nogādāja uz virtuvi, kur pavāres piedāvāja vārīt ķirbju biezputru un pagatavot ķirbju salātus.
Siltumnīcā vēl turpina gatavoties tomātu raža, kuru bērni jau bauda kopš augusta sākuma, briest pašu audzēti arbūzi, asie pipari, sēklas veido nodzeltējis gurķis un dilles, te var nogaršot nu jau pāraugušu redīsu un secināt, cik tas ir rūgts.
Bērni jau vasaras sākumā varēja baudīt sava darba augļus: salātu lapiņas, lociņus, skābenes, zirņu lakstus un pākstis, vēlāk arī gurķus.
Strādājot dabā, saudzējot tās resursus bērni, mācās tikumus, ar kuriem šie ieradumi saistās. Bērni mācās būt atbildīgi, apgūst mērenību, lai pieaugot zinātu un novērtētu, ka Daba ir vērtība mums visiem.

Marina Kursīte
vadītājas vietniece izglītības jomā