Izglītības iestādes mācību saturā iekļauj tēmas, kas rosina jauno paaudzi spēt izprast savu lomu globālajā sabiedrībā, izteikt savu viedokli un meklēt idejas par kopīgiem sabiedrības, vides, politiskajiem un ekonomiskajiem jautājumiem. Mēs vēlamies, lai mūsu skolēni radītu jaunus skatījumus uz lietām un dažādu procesu norisi.

Jau vairākus gadus Gulbenes novada skolas un jauniešu centri darbojas globālās izglītības jomā. Novadā ir realizēti projekti saistībā ar šo tēmu. Ieguvumu ir ļoti daudz un tas neļauj apstāties šim darbam. Globālā izglītība attiecas uz mums katru, tā ir pieeja, kas atgādina, ka mēs dzīvojam strauji augošā globalizētā pasaulē. Mums katram jāapjauš tas, ka mēs katru dienu ar savu rīcību ietekmējam gan vidi, gan ekonomiku, gan sabiedrību, kā arī citas jomas, par kurām runā ilgtspējīga attīstība un globālie mērķi. Ik uz soļa mēs esam šajā iesaistīti -  mēs dodamies iepirkties, ceļojam, mācāmies ārvalstīs un redzam televīzijas reportāžas no pasaules “karstajiem” punktiem. Viss, kas notiek pasaulē, ir saistīts arī ar mums, ar mūsu dzīvi un nākotni.

Skolēnu brīvdienas ir laiks, kad skolotāji intensīvi strādā, lai papildinātu savas zināšanas, dalītos pieredzē, gūtu jaunas iedvesmas turpmākajam darbam. Šāda veida tikšanos 22.oktobrī bija noorganizējusi Gulbenes novada galvenā bibliotekāre - eksperte Indra Logina un Gulbenes 3. pirmsskolas izglītības iestādes skolotāja Solvita Žīde seminārā - praktikumā “Darbs ar globālās izglītības materiālu krājumu”.

Labs un kvalitatīvs atbalsts skolotājiem ir Gulbenes novada bibliotēkas apkopotais globālās izglītības materiālu krājums. To ir papildinājuši mūsu novada skolotāji -  ir radīta spēle “Es pasaulē”.  Spēle ir balstīta uz starppriekšmetu saikni un pielāgojama spēlēšanai dažādiem vecumposmiem. Iepazīstoties ar spēles informatīvo saturu  un metodiskajām iespējām, skolotāji atzina, ka tā liek aizdomāties par daudziem ikdienišķiem un vienlaicīgi sarežģītiem jautājumiem. Spēle ir labs pamats, lai uzsāktu sarunas, diskusijas, ieinteresētu meklēt informāciju par citām pasaules valstīm. Spēle un materiālu klāsts ir pieejami katram interesentam Gulbenes novada bibliotēkā.

Globālā izglītība ir vērtību izglītība, to var salīdzināt ar latviešu tautas teicienu “Ko sēsi, to pļausi!”. Mēs visi ļoti daudz darām, lai mainītu savus un sabiedrības paradumus: piedalāmies lielajā talkā, apdomājam vai iepērkoties liksim produktu plastmasas maisiņā, apdomājam vai uz tuvējo veikalu dosimies kājām vai pārvietosimies ar auto. Ja mēs pieaugušie to rādīsim un mācīsim saviem bērniem, to darīs arī viņi savējiem -  tas ir tik vienkārši, bet ļoti būtiski. Lai mums izdodas!

Semināra dalībniece, GNVĢ sākumskolas skolotāja Liena Silauniece