28.novembrī Stāķu pamatskolas skolēniem bija iespēja pieredzēt aizrautīgu brīvdabas mācību stundu, ekskursijas laikā apmeklējot Ziemeļlatvijas un Dienvidigaunijas dabas objektus. Tradicionāli Stāķu attīstības biedrība sadarbībā ar Stāķu ciemata lielāko uzņēmumu SIA DIANA organizē mācību ekskursiju tiem Stāķu pamatskolas skolēniem, kuri iepriekšējā mācību gadā labi mācījušies, guvuši panākumus mācību priekšmetu olimpiādēs un sporta sacensībās, aktīvi darbojušies skolēnu pašpārvaldē. Šī gada ekskursijas maršrutā tika iekļauti skatu torņi un ievērojami dabas objekti.

DSCN0814

Uzkāpjot Ziemeļvidzemes augstākajā punktā, t.i. Dēliņkalnā, 27 metrus augstajā skatu tornī pavērās ziemīga apkārtnes ainava. Pirms robežas ar Igauniju uzkāpām arī Latvijas augstākajā pilskalnā – Drusku kalnā un tam līdzās esošajā Kornetes skatu tornī, no kura jau varēja saskatīt nākamo ceļojuma pieturas punktu – Munameģi Igaunijā. Munameģis ir augstākā Baltijas augstiene – 318 m virs jūras līmeņa, un savu popularitāti latviešu vidū ieguvis pateicoties mākslas filmas „Limuzīns Jāņu nakts krāsā” sižetam. Pēc pusdienām mājīgā kafejnīcā Munameģa pakājē, apskatījām Vastselīnas pilsdrupas - kādreiz iespaidīgāko, spēcīgāko un skaistāko robežcietoksni Livonijā. Tā baznīcā viduslaikos piedzīvoti dažādi brīnumaini notikumi, tādēļ tā kļuvusi par svētceļotāju galamērķi. Tālāk ceļš līkumoja pa pakalniem līdz Jūrkalnei, kur no skatu torņa arī mums pavērās laukiem un mežiem klāta ainava līdz pat Krievijas Pečoriem. Piusas smilšu alas izveidojušās, cilvēkiem ar rokām rokot smiltis stikla ražošanai 1922.-1966. gados. Sākot no septiņdesmitajiem gadiem smiltis tika iegūtas no atklātiem karjeriem. Iespaidīgais smilšakmens alu labirints un smilšu karjers kļuva par dienas pērli gan ar pārsteidzoši plašajiem balto smilšu atsegumiem, gan iespēju izkustēties, bet acīgākie pat pamanīja alās snaudošos sikspārņus, jo Piusas alās atrodas Austrumeiropas lielākā sikspārņu ziemošanas kolonija. Tik pat pārsteidzoša un noslēpumaina vieta bija Ilumetsi meteorīta krāteris, kuru apskatījām jau mijkrēslī. Līdz krāterim nokļuvām pa dēļu celiņu, kura malās ir izvietotas interesantas koka skulptūras. Ekskursija noslēdzās Veru - Katrīnas II dibinātajā pilsētā. Diemžēl šajā sezonā ātri satumst, un mums bija jāpārtrauc interesantais piedzīvojums.

Ekskursijas laikā, esot ciešā saskarē ar dabas objektiem un parādībām, guvām emocionālu pārdzīvojumu, kas kļūs par pamatu noturīgākām zināšanām un izpratnei par apkārtējo dabu. Daudzveidīgās dabas parādības, par kurām mācīts klasē, varējām ieraudzīt, sataustīt, izgaršot, saklausīt un izbaudīt praksē. Paldies SIA DIANA par finansiālo atbalstu un gidam Dailim Kadilim par viņa sniegtajiem paskaidrojumiem katrā no objektiem.

Elēna Obrumāne, Stāķu attīstības biedrības valdes locekle