Mūsu Gulbenes 1.pirmsskolas izglītības iestāde var lepoties ar plašu un apzaļumotu āra teritoriju. Tajā atraduši mājvietu dažādu sugu augi un cienījama vecuma koki. Lai veicinātu dabisko daudzveidību un piesaistītu dažādas sugas, teritorijā esam izvietojuši ap 30 putnu būrīšus, kukaiņu viesnīcu, putnu ziemas barotavu un komposta kaudzi. Kā arī meklēsim drošu veidu, kā teritorijā saglabāt lielu, nokaltušu egli, kuru šobrīd dzeņi izmanto kā savu ēdnīcu. Tā kā iepriekšējo gadu laikā projekta ietvaros esam izpētījuši un iepazinuši savas pirmsskolas teritorijā atrodamo augu daudzveidību, esam pētījuši un kartējuši dzīvotnes, esam mēģinājuši ieviest laukumus, kuri netiks regulāri nopļauti, šajā pavasarī tika pieņemts lēmums atrast veidu, kā visu sakārtot un sistematizēt tā, lai vienā teritorijā draudzīgi sadzīvotu un viens otram netraucētu gan dzīvā daba, gan bērni. Izlēmām jau esošās dzīvotnes papildināt ar jauniem stādījumiem, kā arī skaidri nodalīt savvaļas augus no kultūraugiem.

P5130320

P5130339

Rūpīgi plānojot, visapkārt iestādei izveidojās augu taka ar šādiem elementiem: ozolu audze, pļava, mini purvs, skujukoku mežs, augļu un ogu dārzs, sakņu dārzs un daudzveidīgas augu dobes grupu laukumiņos. Augu taku iespējams skatīt iestādes teritorijas kartē (pielikumā).
Līdz šim lielie ozoli bija lieliska vieta ķērpju pētīšanai. No jauna ozolu audzes pakājē stādījām tādus pavasara lakstaugus kā strauspaparde, pavasara dedestiņa, pamīšlapu pakrēslīte, grīslis, mūra mežsalāts, vijolīte, ārstniecības lakacis, dzeltenā zeltnātrīte, meža sārmene, blīvguma cīrulītis, parastā vīgrieze un māllēpe.
Priežu mežā iestādījām mellenes, brūklenes, sila virsi, pūkaino zemzālīti un meža zemeni. Mežā bērnus priecē arī gardās un labi saglabājušās meža zaķskābenes.
Turpinot dabiskās daudzveidības attīstīšanu, iesējām un arī iestādījām pļavas augus. Gribam, lai mūsu pļavā aug pīpenes, rudzupuķes, magones, timotiņš, auzene, sarkanais āboliņš, ķimenes, kumelītes pelašķis, āboliņš, madara, rasaskrēsliņš, veronika, bitene, retējs u.c. ziedošie augi. Ikkatram, kurš vēlas, ir iespēja no savas vietējās pļavas atnest un iesēt sev interesējošos augus, lai pļava veidojas sugām bagāta. Cerēsim, ka augiem jaunajā vietā patiks! Pirmajā gadā pļavas augus nepļausim, turpmākos gadus pļava tiks apsaimniekota, to pļaujot reizi gadā.
Mini purvā mums aug dzērvenes un virši, vēlamies to papildināt ar tādiem purva augiem kā spilve, purva vaivariņš, rasene, lācene un zilene.
Lai iestādītie augi ne tikai priecētu ar savu daudzveidību, bet noderētu arī mācību procesā un bērnu rotaļās, pie tiem izvietojām plāksnītes ar augu nosaukumiem, tos sistematizējot pēc ekosistēmām (platlapju mežs, skujukoku mežs, pļava, purvs).
Augļu un sakņu dārzā turpinām audzēt ābeles, ķiršus, plūmes, ogu krūmus, garšaugus, bietes, burkānus, kāļus, kāpostus, sīpolus, dilles u.c. ēdamus augus. Arī pie šiem augiem izvietojam to nosaukumus ar norādi par to, ka šie nav savvaļas augi, bet gan cilvēku veidoti kultūraugi.
Savukārt, grupu laukumos mājvietu atradušas dažādas puķes ar krāšņiem ziediem, kas, cerams, piesaistīs tauriņus, kā arī puķes ar bagātīgām sēklām - saulespuķes un vībotnes- putnu cienastam ziemas sezonā un citi īpatnēji un interesanti augi.

Augu takas karte1

Kaut arī projekts drīz noslēgsies un šī brīža ieguldījums pirmsskolai ir liels, mēs esam iedvesmojušies saglabāt esošo un veicināt vēl lielāku dabas daudzveidību ne tikai mūsu teritorijā, bet arī katrs savās mājās. Ceram, ka mūsu darbi un rezultāti mudinās arī citus uz aktīvu līdzdarbošanos dabas daudzveidības saglabāšanā.

1.PII logo ar nosaukumuLAM

 Inita Artistova, Gulbenes novada pirmsskolas mācību jomas koordinatore