Drukāt
26.oktobra rīts novada bioloģijas un ķīmijas skolotājiem sākās ar Gulbenes novadā atrasto dārgakmeņu un pusdārgakmeņu (jašmas) apstrādes apskati Gulbenē. Anita un Ainis Vorobjevi pastāstīja un parādīja, kā notiek rotu gatavošana no mums šķietami parasta akmens. Klausoties un vērojot apstrādes procesu, kārtējo reizi pārliecinājāmies, ka, noticot saviem spēkiem un ieguldot lielu darbu, var sasniegt rezultātu, kas rada prieku citiem un iedvesmo jauniem mērķiem. Šis darbs ir laikietilpīgs un prasa lielu pacietību un precizitāti. Rotas izgatavo arī pēc klienta vēlmēm.

Paviesojāmies “Tālavas vīndaru” ābolu sidra ražotnē Gulbenē, kur darbojas divi jaunieši Jānis Libeks un Arnis Sprudzāns, kurš bija mūsu gids. Prieks, ka novadā ir gados jauni cilvēki, kuri savu darbu dara ar prieku un azartu un šis darbs rezultējas ar labiem sasniegumiem. Noietu šim produktam jaunieši raduši Rīgas restorānos un dažos Rīgas veikalos.

Apmeklējām z/s “Lācīši” un iepazināmies ar tās darbības virzieniem. Šīs saimniecības īpašnieks Staņislavs Gžibovskis mūs iepazīstināja ar augkopības un lopkopības nozari. Šī saimniecība iet līdzi laikam, ieviešot inovatīvus risinājumus ganāmpulka atjaunošanai un uzturēšanai. Augkopībā seko līdzi jaunajām modes tendencēm - pašlaik pārtikas produktu ražošanā ir pieprasījums pēc auzām. Saimniecības attīstībā aktīvi iesaistās dēls Gints un meita Zane, kuri ir jaunu ideju ģeneratori. Saimniecības īpašnieks Staņislavs Gžibovskis atzina, ka Latvijas lauksaimnieki augstus rezultātus sasnieguši īsā laika posmā ar mazām dotācijām.

Sirdsdarbs visai ģimenei vairākās paaudzēs tika novērots Markovu ģimenes bioloģiskajā saimniecībā “Purmalas”, kurā mūs cienāja ar pašu ceptu maizi un pīrāgiem, sieto sieru ar dažādām piedevām un pašgatavoto sviestu. Izejvielas produktu ražošanai iegūst savā saimniecībā, bet garšvielas un eksotiskos augļus pasūta no ārzemju bioloģiskajām saimniecībām. Atbalsts visos saimniecības darbos ir piecas jaukas meitas un mazbērni.

Zemnieku saimniecībās redzētais viesa pārdomas, ka latvietis visos laikos ir turējies pie zemes un izdzīvojis.

Prieks par uzņēmīgiem cilvēkiem tepat pie mums, kuri bagātina un iedvesmo citus. Sakām paldies par atsaucību visiem, kuri veltīja mums savu laiku.

Līga Silauniece