Šī gada oktobrī un novembrī Latviju pierunāja lieli un mazi stāstnieki, iesūtot savus konkursa darbus videoformātā XXIV stāstnieku konkursa Teci, teci, valodiņa pusfinālam. Pusfinālā piedalījās apmēram 300 dalībnieku, kuri interesējas par tautas mutvārdu daiļradi un paši vēlas būt aktīvi stāstītāji dažādās ikdienas un svētku situācijās.
Starp viņiem arī godpilni startēja Rankas pamatskolas folkloras kopas “Dzīpariņi” un teātra pulciņa dalībnieki Artūrs Lapiņš (6.klase) un Justīne Aldersone (9.klase), kuri ar žūrijas lēmumu tika izvirzīti konkursa finālam, lai visi 91 šīgada stiprākie stāstnieki sacenstos par Stāstnieku tituliem. Fināla dalībniekus vērtēja Stāstniecības eksperti no Latviešu folkloras krātuves, Latvijas Radio, UNESCO LNK Stāstu stāstniecības bibliotēku tīkla labākie stāstnieki, zinoši skolotāji, stāstīšanas tradīciju zinātāji un kopēji: Aldis Pūtelis, Guntis Pakalns, Agita Lapsa, Aelita Ramane, Anete Karlsone, Iveta Irbe, Andrejs Svilāns, Iveta Medene, Vidvuds Medenis.
Artūrs un Justīne 5. decembrī konkursa attālinātajā finālā tika pie godpilnā Lielā stāstnieka titula, virtuālā diploma un žūrijas ieteikumu saraksta, stāstniecības pilnveidošanai.

artūrs

justīne

Šogad konkursantiem epidemioloģiskā situācija ierasto līdzšinējo pieredzi bija pagriezusi ar kājām gaisā. Priekšnesums bija jāiefilmē un videoieraksts nav tas pats, kas saņemties piecminūtei, uzkāpt uz skatuves un izšaut sevi kā no lielgabala, saņemt atpakaļejošas emocijas un būt brīvam. Analizējot konkursa ierakstu – sapratām, ka jāfilmē vēl un vēl, jo balss ir par stipru, ka acis šaudās, ka ir nomurmināts, ka dalībnieks pārteicies, tad neesam iekļāvušies laikā, tad mierpilni emocionālajā stāstījumā iezadzies stress vai beidzamajās sekundēs pietrūcis spēks un viss noplacis un izplēnējis. Tāda pārfilmēšana nogurdina, protams, arī uzliek augstāku latiņu un daudz ko iemāca pašam dalībniekam un viņu skolotājam.
Ļoti pacietīgi un mērķtiecīgi savu uzstāšanos ierakstīja Artūrs Lapiņš. Viņa degsme bija nokļūt konkursa finālā. Artūrs savā priekšnesumā saskārās ar tik daudz izaicinājumiem! Viņš iemiesojās gan naivajā velnā, gan attapīgajā rijniekā, gan dusmīgajā kāmī, gan pat spiedzošajā skolotājā. Tā bija fantastiska uzvara pašam par sevi! Justīne Aldersone stāstniekos piedalās vairākkārt, pagājušo gadu izcīnot arī augsto Dižās stāstnieces titulu. Iepriekšējās uzstāšanās reizēs meitenes tekstus sagatavoja skolotāja, bet šoreiz Justīne startēja ar savu uzrakstīto. Pieredze sasummējas un katrs notikums vai iespēja papildināt zināšanas dara cilvēku varošāku un dzīves gudrāku. Iespējams, ka viss notiek likumsakarīgi un tikai kaut kāds niecīgs procents izraisa nejaušības iespējamību. Justīnes notikumu likumsakarība bija Gulbenes novada organizētās Stāstnieku meistarklases Stāmerienas pilī šī gada oktobrī, kur meitene pati uzzināja un pierakstīja stāstus par Stāmerienas pils baronesi Aleksandru fonVolfu un Sicīlijas princi Džuzepi Tomazī di Lampepūzu. Šie stāsti ne tikai izskanēja Stāmerienas pils Leģendu naktī, bet arī ar panākumiem rezonēja Stāstnieku konkursā Rīgā.
Justīne un Artūrs ir lielisks piemērs talanta piedzimšanai. Bet cilvēks nav vientuļa sala, aiz tā stāv vecāki, skolotāji (folkloras kopas „Dzīpariņi” sirds - Aelita Medejse, literatūras un valodas skolotāja Aiva Suntaža, lieliskā operatore un dzīves skolotāja jauniešu centra B.u.m.s. vadītāja Jana Kalniņa, mūzikas skolotāja Inguna Bleive ) un direktore Laima Braše, jaušības un nejaušības, prieks, sāpes, ticība, cerība un nepadošanās.


Rankas pamatskolas teātra pulciņa skolotāja Linda Kukare-Aldersone