Gulbenes 1.PII

Gulbenes 1.pirmsskolas izglītības iestāde jau devīto gadu aktīvi darbojas Ekoskolu programmā, un viens no šīs programmas elementiem ir ikgadēja kāda vides izglītības jautājuma padziļināta iepazīšana un izpēte atbilstoši bērnu vecumposmam. Šajā mācību gadā mūsu Ekoskolas tēma ir enerģija. Bērni kopā ar pedagogiem ne vien mācās, vēro, pēta un eksperimentē, bet arī iesaistās dažādās aktivitātēs, kas veido paradumu ikdienā taupīt enerģiju.

Gada tumšākajā laikā visās grupās notika Lukturīšu dienas, kad kādu laika sprīdi telpā vienīgais apgaismojums bija kabatas lukturīša gaisma. Bērni ar lielu prieku spēlēja ēnu teātri, dažādas lomu rotaļas un centīgi izpētīja katru mazāko šķirbiņu – varbūt tajā paslēpies kas neparasts.

Amatu mācības pulciņa nodarbībā 5-gadnieki un 6-gadnieki mācījās par elektroenerģiju. Bērni aizrautīgi pētīja dažādas elektroierīces, iemēģināja roku robotu darbināšanā un pat gaismas mūzikas spēlēšanā.

Silto džemperu dienā vecāko bērnu grupu telpās nedaudz, gluži simboliski, tika pazemināta gaisa temperatūra. Bērni bija siltāk saģērbušies un ar lielu sajūsmu demonstrēja viens otram savus biezos apģērbus. Notika sarunas par siltuma taupīšanas iespējām gan pirmsskolā, gan mājās.  Sešgadnieki atbildīgi zīmēja plakātus, kuros mudināja visus taupīt enerģiju.

WhatsApp Image 2020 12 11 at 09.08.47Janvārī organizējām akciju “Taupi enerģiju - izmanto abas papīra puses” kopā ar Gulbenes 2.PII “Rūķītis” un Stāķu PII. Bērni un skolotājas meklēja dažādus radošus un asprātīgus risinājumus, kā papīru izmantot pēc iespējas taupīgāk. Šīs akcijas darbus un rezultātus apkopojām tiešsaistes platformā, ko ar prieku piedāvājam aplūkot: https://padlet.com/initaartistova/i2t5o8rftijnl9ex

Ekoskolā jāmācās arī pieaugušajiem, tādēļ regulāri veidojam avīzīti “Zaļie Padomi”. Jaunākā, janvārī izdotā, numura tēma ir “Taupi enerģiju”, un tajā var uzzināt gan par situāciju pasaulē saistībā ar enerģijas iegūšanu un izmantošanu, gan izlasīt padomus, kā to taupīt.  Avīzīti var lasīt šeit: http://gulbenes1pii.eu/wp-content/uploads/2015/06/ZP-5.pdf

Neapšaubāmi enerģiju iespējams taupīt, racionāli un pārdomāti lietojot dažādas lietas. Februāris jau tradicionāli mūsu pirmsskolā ir laiks, kad rosinām bērnus un vecākus iesaistīties akcijā “Lietu otra dzīve”, kad, liekot lietā radošu izdomu, kādām lietām tiek dota otra izmantošanas iespēja. Šogad visās grupās no otrreiz izmantojamiem materiāliem top dažādas galda spēles un rotaļlietas - tikpat interesantas un krāšņas kā veikalā nopērkamās, tikai daudz mīļākas, jo pašu bērnu rokām darinātas.

WhatsApp Image 2021 02 18 at 09.13.05Savukārt, bērnu vecākiem un darbiniekiem akcijas ietvaros piedāvājam iespēju tiešsaistes platformā dāvināt, atdot vai mainīties ar apģērbiem, apaviem, rotaļlietām, grāmatām un sadzīves priekšmetiem. Vecāku atsaucība un iesaistīšanās ir pietiekami aktīva, lai mēs saņemtu gandarījumu, ka daudzas labas un derīgas, bet saimniekiem vairs nevajadzīgas lietas iegūst otru elpu, nevis nonāk atkritumu konteinerā.

Šādi aizrautīgi darbojoties, mūsu pirmsskolā aizrit ziemas mēneši. Pavasaris nav aiz kalniem, tas nāks ar jaunām idejām, interesantiem darbiem un praktiskām rīcībām vides izzināšanā un saudzēšanā.

 

1.PII logo ar nosaukumuekoskola1

Gulbenes 1.PII vadītājas vietniece Inita Artistova