Sešas nedēļas Lejasciema kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centra organizētajās apmācībās “Klūgu sloksnīšu pinumi un vijumi” tikās 14 dalībnieces, lai Ineses Zvejnieces vadībā apgūtu šo seno amatniecības prasmi. Dalībniecēm bija iespēja apgūt groziņa un dekoru tapšanas procesu, sākot ar klūgas atrašanu dabā līdz gatavam izstrādājumam. Sākuma procesā, kad nācās meklēt klūgas dabā, mizot, šķelt, iekaltēt “ribiņas” groziņiem, ne viena vien dalībniece atzina, ka darbs ir grūts un laikietilpīgs un gandrīz vai “sašļuka dūša”, vai es to spēšu izdarīt, bet, Ineses iedrošinātas, visas cītīgi turpināja darbu.

Pārmaiņas dalībnieču sejās varēja redzēt mirklī, kad sākās groziņu pīšana un zvaigznīšu vīšana, jo beidzot grūtākais darbs bija galā un kā atalgojums par padarīto nāca pati pīšana. Neiedomājams prieks par paveikto un neticība - es to tiešām paveicu?! Daudzu dalībnieču sen lolotais sapnis bija piepildījies - pašas pīts groziņš. Dekori – zvaigznītes tagad rotās dalībnieču mājas vai kalpos kā dāvaniņas svētkos. Aktuālākais jautājums šobrīd no dalībnieču puses ir - vai būs iespēja iemācīties pīt grozus no apaļajām klūgām?

Kursu noslēgumā kopīgi tika ierīkota izstāde. Tajā skatāmi Ineses Zvejnieces darbi, kuri pārsvarā veidoti no apaļām klūgām, kā arī dalībnieču apmācību laikā tapušie darbi: gan sīpolu groziņi, gan dekori - “zvaigznītes”. Ārkārtīgi liels prieks par iekārtoto izstādi, jo tā tik ļoti piestāv kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centram un šim skaistajam svētku gaidīšanas laikam.

Izstādi var apskatīt Lejasciema kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centrā līdz 06.01.2017. Otrdienās no 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00, piektdienās no 9.00 – 14.00, pārējā laikā - iepriekš piesakoties, zvanot t.28352466, ieeja bez maksas.

Paldies Gulbenes novada domei par finansiālo atbalstu, kas deva iespēju noorganizēt šos kursus. Paldies uzņēmējai, „Ozolu maizes” īpašniecei Ingūnai Ozolai par dalīšanos pieredzē, kā ir būt uzņēmējam, un Inesei Zvejniecei par uzņēmību braukt un vadīt kursus Lejasciemā, paldies, Lanai Černoglazovai par atbalstu kursu organizēšanā.

“Pieaugušo neformālās izglītības programma “Klūgu pinumi un vijumi” tiek realizēta ar Gulbenes novada domes finansiālu atbalstu 405 EUR. Līdzfinansējums piešķirts Gulbenes novada pieaugušo neformālās izglītības programmu konkursā.

Dana Puidze,
Lejasciema kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centra izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja