Gulbenes 1.pirmskolas izglītības iestādes Vecāku padome uzņēmās iniciatīvu organizēt tikšanās bērnu vecākiem un vecvecākiem ar dažādiem speciālistiem, lai gūtu padomus un ieteikumus pārdomātai un apzinātai bērnu audzināšanai.

kolaza

Apzinot vecākiem interesējošās tēmas, tika izstrādāta programma “Vecāku skoliņa: zinību pamats ģimenēm”. Programmas mērķis – organizējot 3 tikšanās ar profesionāliem speciālistiem, izglītot vecākus jautājumos, kas skar bērnu audzināšanu, veselīgu un pārdomātu uzturu, bērna kustību attīstību un veselību kopumā.

28.martā notika Vecāku skoliņas 1.nodarbība “Fiziskā aktivitāte bērna kustību priekam ikdienā”.  Nodarbību vadīja Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas profesore Inta Bula- Biteniece.

Tikšanās ar speciālisti bija aizraujoša, dinamiska un vērtīga. Atvēlētais laiks paskrēja nemanot. Tomēr gūtas ļoti svarīgas atziņas:

Sporta nodarbībām kopā ar bērniem mērķis  ir, lai pēc kāda laika nav sev jāuzdod šādi jautājumi:

  • Pa kuru laiku izauga mans bērns? – Viņš izauga tad, kad jūs bijāt aizņemti (ar ko, neatceros!)
  • Kāpēc mans bērns nemāk lēkt vai rāpot? – Tāpēc, ka jūs to nekad neesat atļāvuši darīt, mācījuši viņam un darījuši kopā ar viņu.
  • Kāpēc mans bērns nenodarbojas ar sportu? – Jo jūs pats ar sportu nenodarbojaties.
  • Kāpēc viņš tik bieži slimo? – Jo jūs viņu neesat norūdījuši.
  • Kāpēc viņam ir grūti ar mācībām? – Jo pirmsskolas periodā jūs nenodarbojāties ar bērnu, kad bērns attīstās kopveselumā – fiziskās aktivitātes kopā ar intelektuāliem uzdevumiem.

2.nodarbība notika 24.aprīlī, kad pirmskolas iestādē uz sarunu “Mīti un patiesība par bērna veselību” tika aicināta pediatre Dagmāra Mūrniece.

Gulbeniešiem labi zināmā un iemīļotā daktere dalījās savā pieredzē strādājot Balvu-Gulbenes slimnīcu apvienībā un Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā. Darba ikdienā visbiežāk saskaroties ar bērnu traumatismu, sarunas galvenais akcents bija tieši uz bērnu drošību un traumatismu vasarā. Daktere aicināja vecākus būt apdomīgiem un rūpēties, lai braucot ar velosipēdu, bērnam galvā vienmēr būtu aizsargķivere. Par obligātu autokrēsliņu lietošanu un pārkaršanas gadījumiem. Pārrunājām pašārstēšanās riskus un to, kuras ir tās pazīmes, par kurām uztraukties un meklēt ārsta palīdzību un kuros gadījumos var ārstēties mājās. Šis un citas lietas ir zināmas, bet daktere spēja pārliecināt aizdomāties par iespējamajām sekām, minot reālus piemērus no dzīves.

Pēdējā, 3.nodarbība, “Veselīga uztura pamatprincipi bērniem” notika 2.maijā. Nodarbību vadīja sertificēta uztura speciāliste, fizioloģe Baiba Grīnberga.

Saturīga, ietikumiem bagāta saruna izvērtās ar speciālisti. Baiba Grīnberga uzsvēra, ka lielāks kaitējums bērna veselībai ir nevis no nepareiza ēšanas režīma, bet tad, ja bērna organisms nesaņem nepieciešamās uzturvielas un vitamīnus – var tikt traucēta bērna augšana un attīstība, pavājināties imūnās sistēmas darbība. Bērna ēdināšanā svarīga ir produktu daudzveidība un ēdienu variācijas, lai bērni iepazīst garšas. Būtisks faktors bērna augšanā ir pietiekama šķidruma uzņemšana, kas vislabāk ir tīra ūdens veidā. Nekādā gadījumā krāsvielu dzērieni, tie ne vien ir kaitīgi, bet pat bīstami maza bērna veselībai.

Tikšanās ar speciālistiem notika bez dalības maksas, Gulbenes 1.pirmskolas izglītības iestādes zālē. Tās apmeklēt bija aicināti visi interesenti, uzvaru liekot uz pieaugušajiem, kuriem ģimenē aug vismaz viens bērns.

Pieaugušo neformālās izglītības programma “Vecāku skoliņa: zinību pamats ģimenēm” tika realizēta ar Gulbenes novada domes finansiālu atbalstu 450.00 EUR. Līdzfinansējums piešķirts Gulbenes novada pieaugušo neformālās izglītības programmu konkursā.

novads

Sabīne Jefimova