kaligrafija

Mūsdienu laikmetā, kad rakstīšana ar roku pamazām kļūst arvien retāka, par ekskluzīvu prasmi var uzskatīt prasmi rakstīt kaligrāfiski – tas ir skaisti.

Vikipēdijā sastopam skaidrojumu par kaligrāfiju: Kaligrāfija (grieķu: κάλλος, kallos un γραφή, graphẽ — skaista rakstīšana) ir māksla skaisti un skaidri rakstīt rokrakstā. Kaligrāfijas vēsture ir saistīta ar rakstības un rakstāmrīku vēsturi. Īpaši augsti kaligrāfijas prasmes vērtē  Ķīnas, Persijas, Centrālāzijas un Eiropas kaligrāfijā un mākslā. Kaligrāfija prasa no rakstītāja koncentrēšanos, precizitāti, pacietību, pilnīgu rokas un galvas saskaņu – tās ir attīstāmas, daudzās profesijās nepieciešamas prasmes. Kaligrāfija tiek uzskatīta arī par stresa  līdzsvarošanas paņēmienu, kurš turklāt dod arī praktisku rezultātu – skaistu rokrakstu.

Biedrība “Radošā apvienība “Piektā Māja” 2018. gada pavasarī ar Gulbenes novada pašvaldības atbalstu uzsāka sadarbību ar ķīniešu mākslinieci Mēriju Džangu (Mary Zhang) un piedāvāja gulbeniešiem mācīties ķīniešu kaligrāfijas pamatus.  Nodarbību dalībniekiem bija iespēja iemācīties Ķīnas kaligrāfijas pamatvilcienus, izmantojot Ķīnas kaligrāfijas otu un Sjuaņ papīru. Lektore Mary Zhang demonstrēja vairākus rakstības veidus – tradicionālo un ātrrakstīšanas un izsmeļoši stāstīja par katra hieroglifa nozīmi. Nodarbību apmeklētāji atzina, ka tā ir bijusi ekskluzīva, neparasta un rosinoša pieredze, kas sniedza iespēju iepazīt atšķirīgu un maz zināmu cilvēces kultūras daļu. Balstoties uz pagājušā gada pozitīvo pieredzi, šogad vēlamies uzsākto mācību kursu turpināt, tāpēc maijā un jūnijā aicinām uz tikšanos ar iedvesmojošo Mary Zhang, lai nostiprinātu jau apgūtos rakstības paņēmienus, iemācītos jaunus hieroglifus   un padziļinātu izpratni par austrumu kultūrai raksturīgo tēlaini analītisko domāšanas veidu. Izpratne par hieroglifu nozīmi, kura veidojas no atsevišķu jēdzienu kopuma, Eiropas kultūrā dzīvojošam cilvēkam rosina radošo domāšanu, veicina spēju aplūkot problēmas no dažādiem skatu punktiem un meklēt neierastus risinājumus.

Aicinām uz pieaugušo neformālās izglītības kursiem “Ķīniešu kaligrāfija – rakstība un māksla”. Kursu sākums 5. maijā Gulbenes Mākslas skolā, paredzētas 4 nodarbību dienas. Pieteikšanās e-pastā līdz 3. maijam.  

Pieaugušo neformālās izglītības programma “Ķīniešu kaligrāfija – rakstība un māksla” (licence Nr.GND/2.19.1/19/5) tiek realizēta ar Gulbenes novada pašvaldības finansiālu atbalstu 700.00 EUR apmērā. Līdzfinansējums tika piešķirts Gulbenes novada pieaugušo neformālās izglītības programmu konkursā.

novads

Sandra Dikmane,
projekta vadītāja