Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs no šī gada marta līdz decembrim realizēs nodarbību ciklu „Vilnas ieguves, apstrādes, amatniecības zināšanu un prasmju saglabāšana”, kas būs unikāla iespēja gūt praktiskas zināšanas un pieredzi par vilnas ieguves un apstrādes tradīcijām, kā arī rosinās interesentus izzināt senās amatu prasmes.

Nodarbības ir sadalītas vairākos vilnas ieguves, apstrādes un amatniecības posmos. Cikla laikā paredzētas izstādes, meistarklases un tradicionālo amatu prasmju izpēte Pāces vilnas fabrikā Dundagas novadā un Gulbenes novada Beļavas pagasta saimniecībā „Kalnieši”, kur audzē Latvijas tumšgalves šķirnes aitas. Meistarklases un darbnīcas vadīs savas jomas speciālisti un meistari.

“Vēl līdz 31.martam muzeja atklātajā krājumā “Klēts” ir apskatāma Latvijas Dabas muzeja izstāde „Daba krāso”. Bet pirmā nodarbība plānota 16.martā, kad Gulbenē ar lekciju „Dabisko krāsvielu iegūšana un pielietošana” viesosies Latvijas Dabas muzeja botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele. Uzzināsim, kā un kad vākt augus, kā tos sagatavot lietošanai. Nodarbību ciklu plānojam noslēgt decembrī ar vakarēšanu un cikla laikā izgatavoto vilnas izstrādājumu izstādes atklāšanu,” stāsta Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja direktore Valda Vorza.

Aprīlī iecerēts atklāt Lubānas amatnieku biedrības dalībnieces Daces Rudzītes filcējumu izstādi Gulbenes muzeja izstāžu zālē un noorganizēt radošo darbnīcu par filcēšanu bērniem un pieaugušajiem. Savukārt vasarā paredzēta vilnas krāsošanas meistardarbnīca ar augu krāsvielām, kuru vadīs Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta Etnoloģijas nodaļas pētniece Anete Karlsone, un vilnas pārstrādes seno prasmju – plucināšanas, kāršanas, vērpšanas – ierādīšana Viktora Ķirpa Ates muzeja darbinieku vadībā. Rudens mēnešos meistarklases un tradicionālo rokdarbu pamatu paņēmienus un tehniku apgūšanu ierādīs Gulbenes kultūras centra tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” vadītāja Biruta Akmentiņa un meistares – Maiga Dolgā un Aija Auzāne.

Muzejs nodarbībām piesaistīs Gulbenes novada iedzīvotājus, kuriem ir vēlēšanās padziļināt savas zināšanas par tradicionālajām tehnoloģijām vilnas apstrādē vai savu saimniecisko darbību saistīt ar aitkopību un/vai vilnas apstrādi, kā arī jauniešus, tādējādi veicinot kultūras mantojuma saglabāšanu un zināšanu nodošanu no paaudzes paaudzē.

“Vadīt šo projektu esam uzticējuši pieredzes bagātajai Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja krājuma glabātājai Ilgai Meijerei, kura muzeju jomā darbojas jau no 1981.gada. Realizējot šo nodarbību ciklu, tiks veicināta novada kultūrvides saglabāšana un attīstība. Nākotnē šāda veida nodarbību cikli varētu kļūt par tradīciju, kas piesaistītu dažādu vecuma grupu apmeklētājus. Ja kādam ir vēlme pievienoties nodarbībām, aicinām pēc plašākas informācijas vērsties muzejā, ” piebilst V.Vorza.

Gunta Krevica,
Gulbenes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste