viens no100

Gulbenes novada dome ar nodibinājuma “Rietumu bankas labdarības fonds” atbalstu īstenojusi projektu par saules pulksteņa izgatavošanu un uzstādīšanu Gulbenē, Skolas ielā pie Gulbenes novada valsts ģimnāzijas.

Ziemīgajā 10. novembra vakarā notika saules pulksteņa atklāšana. Tumšo vakaru izgaismoja sveču liesmas un Gulbenes novada valsts ģimnāzijas skolnieku izpildītās dziesmas.

Laikā, kad gulbji devušies uz siltākām zemēm, gulbeniešu acis un sirdis priecēs tērauda gulbis, kas gan vedina skatīties plašāk un tālāk izzināt pasauli, gan tajā pašā laikā atcerēties savu piederību Gulbenes novadam.

Saules pulkstenis ir viens no akcijas “100 gulbji Latvijas simtgadei” vides objektiem. Gulbenes saules pulkstenis pieder pie horizontālo pulksteņu klases – vissenāk zināmā saules pulksteņu veida, kuriem ir horizontāli novietota ciparnīca un slīps ēnas metējs (gnomons).Tā kā Zemei ir slīpa rotācijas ass un orbīta ap Sauli nav ideāls aplis, gada ietvaros Saules diennakts garums periodiski nedaudz mainās – vasarā +/- 5 minūtes, bet ziemā +/- 15 minūtes pret mūsu joslas laiku. Pulksteņa ciparnīca rāda vasaras laiku. Periodā no oktobra beigām līdz marta beigām pareiza laika iegūšanai jāatskaita viena stunda.

Saules pulksteņa projekta izstrādātājs: Mārtiņš Gills, saulespulkstenis.lv

Ciparnīcas izgatavotājs un projekta atbalstītājs: SIA “Valpor”

Metāla gnomona izgatavotājs: SIA “Metal Artel”

riet150 Rietumu Bankas labdarības fonda finansējums projekta īstenošanai ir 5000 EUR.

Gulbenes novada dome līdzfinansē izgatavošanas un uzstādīšanas izmaksas. Saules pulksteņa idejas īstenošanas kopējās izmaksas ir 9339 EUR.

Elīna Strode
Gulbenes novada domes projektu vadītāja