2016. gada nogalē klajā nācis Latvijas Mākslas vēstures institūta grāmatas „LATVIJAS MĀKSLAS VĒSTURE” piektais sējums „Klasiskā modernisma un tradicionālisma periods. 1915-1940”.

Grāmatā aplūkota vairāku nozīmīgu Gulbenes mākslinieku novadnieku – Jūlija Straumes, Jūlija Madernieka un Ludolfa Liberta – radošā darbība.

No Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja krājuma grāmatā iekļauts Ludolfa Liberta scenogrāfijas mets Ernsta Kršeneka operai „Džonijs uzspēlē” (Latvijas Nacionālā opera. 1929.) un Jūlija Madernieka 20.gs. 20.gadu projektētā istabas iekārta.

Grāmata ir apjomīgs pētījums par Latvijas mākslas vēsturi un to sagatavojis astoņu autoru kolektīvs - Eduards Kļaviņš, Stella Pelše, Anita Vanaga, Valdis Villerušs, Katrīna Teivāne-Korpa, Ilze Martinsone, Rūta Rinka, Marta Šuste.

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejam ir izveidojusies sadarbība ar divām autorēm – mākslas zinātnieci Rūtu Rinku no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja un tā laika perioda scenogrāfijas speciālisti Anitu Vanagu.

Grāmatas „LATVIJAS MĀKSLAS VĒSTURE” piektajā sējumā iekļautos Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja krājuma priekšmetus var aplūkot, apmeklējot pastāvīgo ekspozīciju Brīvības ielā 10, Gulbenē.

Iveta Petrovska,
Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja muzejpedagogs