m01 Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā ir apskatāms unikāls Jūlija Madernieka projektētais mēbeļu komplekts, kas izgatavots 1920.gados galdnieka J.Skultāna mēbeļu darbnīcā pēc komponista Emīla Melngaiļa individuāla pasūtījuma. Savā īpašumā muzejs to ieguvis 2015.gada jūnijā.

„Muzejs jau labu laiku aktīvi interesējās par iespēju papildināt krājumu. Pašlaik mūsu prioritāte ir mākslas priekšmeti. Ļoti veiksmīgi, ka šogad Kultūrkapitāla fondā tika atvērta programma šādiem mērķiem. Uzrakstījām projekta pieteikumu un rezultātā saņēmām visu nepieciešamo finansējumu – 12 000 euro. Sazinājāmies ar klasiskās mākslas galeriju „Antonija”, kuras darbinieki bija atsaucīgi un pietaupīja šo mēbeļu grupu tieši mums, kamēr ritēja projektu konkurss. Interesants ir fakts, ka tieši šādas mēbeles Latvijā pārdošanā nav bijušas vairāk nekā 20 gadus. Tagad tās ir Gulbenē.

Mēbeļu kolekciju pievienosim jau esošajai Madernieka ekspozīcijai – baltajai kolekcijai, taču šobrīd mēbeles būs aplūkojamas vestibilā. Bufetē esam ievietojuši traukus no muzeja krājuma, kas atbilst tā laika garam. Vēl viena nianse – kopā ar mēbelēm var aplūkot arī Madernieka zīmētu diplomu kādai lauksaimniecības biedrībai. Aicinu ikvienu interesentu doties uz muzeju un savām acīm skatīt šo īpašo pirkumu,” aicina Valda Vorza, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja direktore.

„Esam gandarīti un lepni, ka šis sapnis ir piepildījies. Pirmie apmeklētāji jau ir paguvuši pozitīvi novērtēt iegādāto mēbeļu grupu. Priecāsimies par šo veiksmi kopā!” piebilst Zane Biseniece, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja Krājuma nodaļas vadītāja.

Jūlijs Madernieks (1870-1955) bija latviešu gleznotājs, interjerists, pedagogs un mākslas kritiķis – viens no spilgtākajiem un savdabīgākajiem latviešu māksliniekiem. Dzimis Vecgulbenes pagasta „Vecmaderniekos”.

Jana Igaviņa, sabiedrisko attiecību speciāliste