maskosanas2021.gada nogalē notiks Gulbenes novada lietišķās mākslas un amatniecības izstāde “SEN GAIDĪJU, NU ATNĀCA, TIE BAGĀTI ZIEMAS SVĒTKI”. Izstādes vadmotīvs ir Ziemas saulgrieži un tiem raksturīgākie gatavošanās procesi (mājas rotāšana, mielasts u.tml.), svinību tradīcijas (maskošanās, bluķa vilkšana u.tml.). Izstādi iecerēts papildināt ar tematiskiem pasākumiem. Lai laicīgi sagatavotos izstādei un veicinātu izstādes dalībnieku izpratni par Ziemas saulgriežiem, Gulbenes novada Kultūras pārvalde organizē lekciju “Maskas, maskošanās un Ziemassvētki”. Virtuālā lekcija notiks 2021.gada 23.martā no 17:30 līdz vismaz 19:00.

Lekcijā varēs uzzināt, ko latviešu tradicionālajā kultūrā sauc par masku, kādi ir to veidi un nosaukumi, kas piedalās masku gājienā un kādas masku grupas sastopamas Latvijas novados. Runāsim par maskošanās laiku un nolūku, kāda ir maskošanās jēga un tās rezultāts. Sīkāk pakavēsimies pie Ziemassvētku maskām, līdz ar to  pievērsīsimies arī šo svētku būtībai, struktūrai, rituāliem un scenārijam.

Lektore Aīda Rancāne – LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētniece, Dr.biol., Mag.phil., monogrāfijas "Maskas un maskošanās Latvijā" autore, grāmatas "Saules gads. Ziemassvētki" līdzautore, folkloras kopas "Grodi" vadītāja.

Lekcijas mērķauditorija: novada lietišķās mākslas un rokdarbu kolektīvu vadītāji un dalībnieki, folkloras kopu vadītāji un dalībnieki, individuālie novada meistari un citi interesenti.

Savu dalību lekcijai var pieteikt līdz 2021.gada 19.martam, rakstot uz e-pastu , zvanot 28316574. Pēc pieteikuma apstiprināšanas saņemsiet piekļuvi lekcijai. Kolektīvi vadītājiem lūgums apzināt visus dalībniekus no sava kolektīva un pieteikt kopīgi.

Vairāk informācijas par novada izstādi ŠEIT

Dārta Vilne,
Gulbenes novada Kultūras pārvalde