AN gaišs

Šī gada 14. jūnijā aprit 80 gadu kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas – 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu. Pieminot deportāciju upurus, 14. jūnijā no plkst. 11.00 pasākuma “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” ietvaros vienlaikus visā Latvijā tiks lasīti 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdi.

Gulbenes novadā vārdu lasīšana notiks Gulbenes centrālajā skvērā. Kopumā pirms 80 gadiem no Gulbenes novada tika deportēti 248 iedzīvotāji, kuru vidējais vecums bija 30 gadi. Jaunākais piedzima ceļā, bet vecākajam cilvēkam bija 77 gadi. Starp deportētajiem 73% bija pieaugušie, bet 18% - bērni līdz vecumā 18 gadiem. Represijas piedzīvoja 105 sievietes un 143 vīrieši.

Ņemot vērā to, ka situācija ar infekcijas Covid-19 izplatības ierobežošanu joprojām nav stabila, Gulbenes novada pašvaldība šogad publiskus pasākumus nerīkos, bet aicina iedzīvotājus pieminēt represētos, individuāli noliekot ziedus un svecītes piemiņas vietās visas dienas garumā.

Lasījumi tiks straumēti reāllaikā platformās LSM.lv un LNB.lv, kur būs pieejama “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās. Šajā kartē vēlāk tiks ievietoti arī piemiņas pasākumu videomateriāli, kā arī dati par deportētajiem, lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem. Savukārt, lai latvieši pasaulē varētu iesaistīties un šai piemiņas brīdī būt domās kopā ar 14. jūnija upuriem, kā arī ar latviešiem Latvijā un citur ārzemēs, digitālajā piemiņas kartē būs sadaļa, kurā ikviens latvietis pasaulē varēs ievietot savu, ģimenes vai domubiedru grupas foto ar aizdegtām piemiņas svecēm rokās.

14. jūnija norises atspoguļos Latvijas sabiedriskie un reģionālie mediji.

Piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām un ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” un sabiedriskajiem medijiem.

Gunta Kalmane,
Gulbenes novada pašvaldības
vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste