DIVI JUULIJI LOGO 2021

2021. gada 30. jūlijs – 2021. gada 31. jūlijs

ZINĀŠANAS Vecgulbenes muižas konferenču zāle, Brīvības iela 18,
PRASMES Muzeja klēts, Klēts iela 4,
TRADĪCIJAS Muzeja oranžērija, Pils iela 3,
RADOŠUMS Sarkanā pils un Pils parks pie Sarkanās pils, Parka iela 10,
BAUDAS Pils parks pie Sarkanās pils.

2021. gada 30. un 31. jūlijā notiks 4. Starptautiskā zinātniskā konference un mākslas festivāls „Divi Jūliji. Uzdrīkstēšanās” piecās aktivitātēs –  ZINĀŠANAS Vecgulbenes muižas konferenču zāle, Brīvības iela 18, PRASMES Muzeja klēts, Klēts iela 4, TRADĪCIJAS Muzeja oranžērija, Pils iela 3, RADOŠUMS Sarkanā pils, Parka iela 10  un BAUDAS Pils parks.

Gulbenes muzejs 2018. gadā aizsāka projektu „Divi Jūliji”, kas veltīts diviem tekstilmāksliniekiem, diviem profesionālās lietišķās mākslas meistariem Jūlijam Maderniekam (1870-1955) un Jūlijam Straumem (1874–1970). Viņu daiļrade iedvesmojusi godāt tradīcijas, prasmes un zināšanas par lietišķo mākslu, attīstīt radošumu un veicināt amata prasmju pārmantojamību.

Šogad galvenais vadmotīvs ir kvalitatīva, pārlaicīga un ilgtspējīga lietišķās mākslas un dizaina jomas tikšanās. Uzdrošināšanās izrauties no tradicionālā, balstīties uz tradicionālo, atgriezties pie tradicionālā un sintezēt tradicionālo. Stereotipu laušana dizainā un lietišķajā mākslā. Uzdrīkstēšanās izvēlēties mākslinieka, mākslas mīļotāja, amatnieka, dizainera un lietišķās mākslas meistara ceļu, kā arī uzdrīkstēšanās celt godā tradicionālās kultūras vērtības laikmetā, kas prasa visu moderno un jauno.

ZINĀŠANAS
4. Starptautiskā zinātniskā konference „Divi Jūliji. Uzdrīkstēšanās”
Vecgulbenes muižas konferenču zāle, Brīvības iela 18
30. jūlijs, 11:00 – 17:00, dalībnieku reģistrācija no plkst.10:00

Dalībnieku skaits klātienē ierobežots, tāpēc nepieciešams reģistrēties:  https://ej.uz/n43h

Reģistrējoties konferences dienā, būs nepieciešams uzrādīt vakcinācijas, pārslimošanas vai laboratoriskā testa sertifikātu, lai nodrošinātu atbilstošu pieejamību konferencei, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Konferences norisei varēs sekot virtuāli: https://youtu.be/XmJUooWzV6I

Konferences laikā tiks nodrošināta sinhronā tulkošana angļu - latviešu un latviešu - angļu valodās.

Pēc konferences varēs saņemt apliecību par pedagogu profesionālās kvalifikācijas pilnveides programmas apguvi.

DARBA KĀRTĪBA

Konferencē uzstāsies eksperti no Latvijas, Azerbaidžānas, Turcijas, Irānas un Dānijas:

 • Jānis Borgs, mākslu vērotājs, kritiķis, publicists, kurators. Mākslinieciskajā darbībā joprojām praktizējošs vides un grafiskais dizainers. “Jūgendstila izcelsme un tā sākotnējā attīstība Eiropā” (Latvija)
 • Širina Melikova (Shirin Melikova), Ph.D., Azerbaidžānas Nacionālā paklāju muzeja direktore, “Paklāju kultūra Azerbaidžānā: tradicionālais un mūsdienu tendences” (Azerbaidžāna)
 • Anete Brusgorde (Anet Brusgaard), Eiropas gobelēnu foruma vadītāja, “Eiropa gobelēnā: tradīcijas un simbolisms mūsdienu gobelēnu ērā” (Dānija)
 • Kerims Mirza (Karim Mirzaee), asoc. prof., Tebrīzas Istāma Mākslas Universitāte, “Persiešu glezniecības un persiešu paklāju salīdzinošais pētījums” (Irāna)
 • Ruhi Konaks (Ruhi Konak), asoc. prof., Kastamonu universitāte, “Tradicionālo mākslu nozīme un vieta mūsdienu profesionālās izglītības sistēmā Turcijā” (Turcija)
 • Denizs Džoškuns (Deniz Coşkun), Mg. oec., audējs, lietišķās mākslas meistars. “Ko nozīmē būt par lietišķās mākslas meistaru Tuvajos Austrumos” (Turcija)
 • Ilze Mailīte, Mg. sc. ing., audēja, SIA “Mailīšu Fabrika”. “Lietišķās mākslas meistars: dzīvesveids un bizness Latvijā” (Latvija)
 • Imants Ļaviņš, Dr. hist., Mg. philol., docents, Ekonomikas un kultūras augstskola. “Identitāte un pēctecība radošumā” (Latvija)

Konferences dalībniekiem pārtraukuma laikā būs iespēja apmeklēt Eiropas gobelēnu izstādi ARTAPESTRY6 no Dānijas Sarkanās pils mansardā un Ivetas Vecenānes un Irisas Blumates tekstilmākslas izstādi „viss pa divi” muzeja Oranžērijā.

PRASMES
Muzeja klēts, Klēts iela 4
31. jūlijs, 10:00 – 16:00

Eltermaņu dzimtas mākslinieku darbu izstāde „Eltermaņi. Ģimene” no Liepājas – izstādē pārstāvēti divu profesionālu mākslinieku paaudžu darbi. Vecāku - Jāņa Eltermaņa gleznas un Annas Eltermanes gobelēni un viņu atvašu - Lienes Eltermanes ādas grāmatu sējumi un Zanes Eltermanes keramika. Šogad muzejs papildināja krājumu ar Annas Eltermanes vertikālajiem aužamajiem stāviem, kuros festivāla laikā tiks aizausts gobelēns.

Pieaugušo neformālās izglītības programmas:

 • Gobelēna aušana teorijā un praksē Annas Eltermanes vertikālajos aužamajos stāvos pēc unikāla dizaina ar zvaigžņu motīviem, tekstilmākslinieces Iveta Vecenāne, Ieva Krūmiņa un Daina Galakrodzeniece.
 • Dzijas krāsošana Latvijas florā atrodamajās sēnēs, Latvijas Dabas muzeja mikoloģe, viena no "Lielās sēņu grāmatas" autorēm Diāna Meiere, pieteikšanās pa tālruni 26671943, Ilze Vanaga.


TRADĪCIJAS
Muzeja oranžērija, Pils iela 3
31. jūlijs, 10:00 – 16:00

 • Ruhi Konak Turcijas tradicionālo miniatūru izstāde.
 • Ivetas Vecenānes un Irisas Blumates tekstilmākslas izstāde „viss pa divi” - divu tekstilmākslinieču, skolotājas un skolnieces retrospektīvie un paši jaunākie darbi, radot pārdomas, sajūtas par tekstilmākslas plūdumu laikā, pārmaiņām, jauniem risinājumiem un atradumiem.
 • Ekspozīcija „Divi Jūliji” – Madernieka un Straumes iedvesmoti Irānā austie paklāji, kilimi un sumaki, Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas katedras vadītājas, profesores Ievas Krūmiņas autortehnikā radītie darbi, mākslinieču tandēma Skuja-Braden porcelāns, TLMS „Sagša” meistaru darinājumi.
 • Ekspozīcija „Novada mākslinieki no 1818….” – šogad ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu ekspozīciju papildina interjera mēbeļu ansamblis, kas pēc pedagoga un arhitektūras cienītāja Arnolda Vestmaņa pasūtījuma izgatavots 20.gs. 30. gados Jāņa Skultāna darbnīcā pēc Jūlija Madernieka dizaina. Mēbeles savu mājvietu muzejā ir radušas pēc to pēdējā saimnieka - Arnolda Vestmaņa dēla Jāņa Vestmaņa - pēdējās gribas, ko izpildījusi viņa mazmeita Amanda Lazdiņa.

RADOŠUMS
Sarkanās pils un Pils parks pie Sarkanās pils, Parka iela 10
31. jūlijs, 10:00 – 16:00

Eiropas gobelēnu izstāde ARTAPESTRY6 no Dānijas – izstādē pārstāvēta Lietuva, Francija, Beļģija, Zviedrija, Norvēģija, Somija, Skotija, Lielbritānija, Čehija, Spānija, Polija, Krievija, Igaunija, Ungārija, Vācija, Amerika un Dānija.

Sandras Dikmanes datorgrafiku izstāde „Dienasgrāmata”.

Gulbenes Mākslas skolas izstāde.

Pieaugušo neformālās izglītības programmas:

 • Grāmatu siešana ar ādas vākiem „Long Stitch" jeb garā dūriena tehnikā, ādas māksliniece Liene Eltermane.
 • Dabas mākslas darbnīca “Piezūmojam ZAĻO!”, biedrība “Radošā apvienība “Piektā Māja””, Gulbenes Mākslas skola.
 • Nodarbība „Copperplate” tehnikā ar asgala spalvu „kaligrāfija / zīmogošana”, pieteikšanās pa tālruni 29221061, Jūlija Barinska.
 • Sejas apgleznošana, runājošo leļļu teātris - improvizācijas leļļu teātra studija „Ilze”

BAUDAS
Pils parks pie Sarkanās pils
31. jūlijs, 10:00 – 16:00

Mākslas un amatniecības andele

Izglītojošā programma „Parku kultūra”  - tējas baudīšana

„Latgolys golds” tradicionālie ēdieni

„Skrīveru saldējums”

Kafijas grauzdētava „Tīrs miers”

Kafejnīca, konditoreja „Gardums”

Uz ugunskura cepta aita

Tikšanās prieks Vidzemes parku pērlē

Divi Jūliji 2021 karte m

Divi Jūliji 2021 LV

Festivāla programmā iespējamas izmaiņas, aktualitātēm lūdzam sekot:

https://www.gulbenesmuzejs.lv/divi-juliji/divi-juliji-uzdrikstesanas/

logok

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs