Katru gadu aprīlī tiek rīkoti piemiņas pasākumi, kuros piedalās Černobiļas AES (atomelektrostacijas) avārijas seku likvidēšanas dalībnieki. Arī šogad Madonas pilsētā tika rīkots pasākums, kas bija par godu Černobiļas AES 33. gadadienai. Tajā piedalījās biedrības Latvijas savienība "Černobiļa" prezidents Arnolds Ārvaldis Vērzemnieks un viceprezidents Māris Šops, tika godināti Madonas novada, kā arī Gulbenes, Varakļānu un Aizkraukles novada iedzīvotāji.      

IMG 7634

Kad 1986. gada 26. aprīlī notika kodolreaktora sprādziens, bija nepieciešami arī glābšanas un seku likvidēšanas darbi. Tajā laikā uz šo vietu tika sūtīti Padomju Savienības vīrieši, kuriem par veselības draudiem daudz netika stāstīts. Ar vienu no Ukrainas valdības augstākajiem apbalvojumiem  - zelta zvaigzni jeb varoņzvaigzni, kuru rotā uzraksts “Герои Чернобыля” (Černobiļas varonis) tika godināti divi Gulbenes novada iedzīvotāji, viens no tiem - Evalds Kokorevičs, kurš 1988. gadā pašaizliedzīgi piedalījies avārijas seku likvidēšanas darbos. “Viņš bija tāds, kurš gāja visur – gan tur, kur viņu sūtīja, gan kur nesūtīja. Viņam piešķīra arī pateicību par to, ka viņš bija strādīgs un izpalīdzīgs”, stāsta Evalda sieva. Diemžēl dalība šajā notikumā atstājusi arī pēdas uz Evalda veselību, kas sākušas parādīties sešus gadus pēc notikumiem. Šī iemesla dēļ viņš pasākumā Madonā ierasties nevarēja. Tomēr viņu personīgi mājās apsveica Gulbenes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Caunītis.

Kopskaitā Latvijā zelta varoņzvaigznes ieguva vien 30 dalībnieki. Savukārt ik gadu ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu Latvijas Savienība “Černobiļa” pasniedz Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieku sudraba piemiņas zīmes, līdz šim tādas pasniegtas vairāk nekā 2400 cilvēkiem.

Vanda Jurita Bariņa