No 28.novembra līdz 1.decembrim Gulbenes novadā viesojās Gulbenes novada pašvaldības starptautiskās sadarbības partneri no Bolnisi pašvaldības Gruzijā un Palma di Montekjaro pašvaldības Itālijā. Lai iepazītu mūsu novadu un pašvaldības darbu, tika apmeklētas iestādes, uzņēmumi, tūrisma objekti, kā arī ņemta dalība Stāmerienas pils atklāšanas pasākumā. Vizītes kulminācija bija sadarbības līguma ar Bolnisi pašvaldību un nodomu protokola ar Palma di Montekjaro pašvaldību parakstīšana. Nodomu protokolu par sadarbību savstarpēji parakstīja arī Gulbenes novada valsts ģimnāzija un Džuzepes Tomazi di Lampedūzas vārdā nosauktā skola Sicīlijā.

Ar šīm abām valstīm Gulbenes novadam ir vēsturiska saikne kultūras un mākslas jomā.

Gruzija. Jūlijs Straume (1874.-1970.), lietišķās mākslas meistars, dizaineris, mākslinieks un pedagogs, etnogrāfs, kas dzimis Gulbenes novada Druvienas pagastā, 16 savas dzīves darba gadus pavadījis Gruzijā. J.Straume ir Gruzijas Lietišķās mākslas muzeja dibinātājs. Ņemot vērā šo saistību, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs sadarbojas ar Gruziju starptautiskā tekstilmākslas festivāla “Divi Jūliji” organizēšanā. Tāpat vairākus gadus Bolnisi tautas teātris ir piedalījies starptautiskajā pūtēju orķestru un amatierteātru festivālā “Hepenings” Gulbenē, bet biedrība “Radošā apvienība “Piektā Māja” parūpējās par gruzīnu dramaturga Mikho Mosulišvili lugas “Mana Sarkanrīklīte” tulkošanu un izdošanu latviešu valodā. Izdevums \ ir papildināts ar mākslinieces Sandras Dikmanes fotoreportāžu no lugas iestudējuma Gruzijas Bolnisi municipālajā teātrī. Šobrīd Gulbenes novada valsts ģimnāzijā darbojas Eiropas brīvprātīgais jaunietis no Gruzijas. Jau 2016.gada 19.martā ar Bolnisi tika noslēgts nodomu protokols par sadarbības uzsākšanu. Ņemot vērā veiksmīgos projektus un redzot nākotni šai sadarbībai, 2019.gada 29.novembrī  Gulbenes novada domes vārdā priekšsēdētājs Normunds Audzišs ar Bolnisi pašvaldības priekšsēdētāju Tamazi Zhorzholiani parakstīja sadarbības līgumu par sadarbību kultūras, mākslas, izglītības, tūrisma, jaunatnes un pašvaldību lietu jomās.

Itālija. Palma di Montekjaro pilsēta ir slavenā sicīliešu rakstnieka romāna “Gepards” autora un kādreizējās Stāmerienas pils īpašnieces Aleksandras fon Folfas vīra Džuzepes Tomazi di Lampedūzas dzimtas vieta. Džuzepe un Aleksandra esot bieži tur uzturējušies un iemantojuši cieņu no apkārtējiem. Aleksandra pat kļuva par sievietes simbolu Sicīlijā. Tagad šajā pilsētā ir rakstnieka vārdā nosaukta skola, kuras aktu zāles sienu rotā gleznojums, kurā atainota Stāmerienas pils. Šis fakts tapis zināts, pateicoties pārsteidzošām sakritībām un bijušo gulbeniešu gaitām pasaulē. Nesen pirmizrādi piedzīvoja Vācijas, Latvijas un Itālijas kopražojuma dokumentālā filma “Geparda dzimšana”, kas stāsta par Džuzepes un Aleksandras attiecībām. Lai uzsāktu sadarbību, 2019.gada 29.novembrī  Gulbenes novada domes vārdā priekšsēdētājs Normunds Audzišs ar Palma di Montekjaro pilsētas domes priekšsēdētāju Domenico Scicolone parakstīja nodomu protokolu par sadarbību kultūras, tūrisma, izglītības un pašvaldību lietu jomā. Savukārt nodomu protokolu par sadarbību dažādos projektos Gulbenes novada valsts ģimnāzijas vārdā parakstīja skolotāja Iveta Zvaigzne, bet I.C.“Giuseppe Tomasi di Lampedusa” skolas vārdā – direktore Laura Carmen Sanfilippo.

Gunta Kalmane,
Gulbenes novada pašvaldības vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste