latvanisGulbenes novada pašvaldība 2020.gada 28.martā noslēdza sadarbības līgumu ar SIA “CITY CAMPING” par sosnovska latvāņu ierobežošanu Gulbenes novadā pašvaldībai piederošajos īpašumos. Uzņēmums SIA “CITY CAMPING” var veikt sosnovska latvāņu ierobežošanu/iznīcināšanu arī fizisko un juridisko personu īpašumos, atsevišķi sazinoties un vienojoties ar uzņēmumu.

Uzņēmums SIA “CITY CAMPING” sosnovska latvāņu apkarošanai izmanto dabai draudzīgo Integrētās Audzēšanas Skolas izstrādātā metodi miglojot latvāņus ar selektīviem herbicīdiem, kuri iedarbojās tikai uz latvāni, iekļūstot caur lapām saknē un to iznīcina. Ar šo metodi latvāņu audzes iznīcināmas 3-4 gadu laikā.

Latvāņu miglošanu veic ar: 30g/ha Accurate 200wg + 15g/ha Nuance 75WG + virsmas aktīvā viela Kontakts 100 ml uz 200l ūdens kas paredzēt 1ha miglošanai.

Latvāņu miglošana veicama:

a) Agri pavasarī vai pēc pļaušanas kad lielākās pārziemojušās rozešu diametrs ir 20-25 cm.
b) To ziedēšanas laikā kamēr nav izveidojušās sēklas.
c) Visā latvāņu veģetācijas periodā apsmidzinot atsevišķi augošās latvāņu rozetes.

Gadījumā ja latvāņi ir izziedējuši, tad visefektīvākais paņēmiens ir mehāniski latvānim nogriezt ziedkopas, kad augam izveidojušās sēklas un sānu ziedkopas zied. Nekādā gadījumā šīs nogrieztās sēklas neatstāt uz lauka, jo sēklas nogatavosies paliekot uz zemes, lai nākošā gadā turpinātu augt. Nogriežot ziedkopu pareizā laikā augs neatjaunojās.

Visekonomiskākā metode saimniecībām ar lopiem ir uz latvāņu ierobežošanas laiku veikt ar latvāni invadēto teritoriju noganīšanu, nepieļaujot latvāņu izziedēšanu un sēklu nogatavošanos.

Jāņem vērā, ka daudzu gadu laikā augušie latvāņi atstājuši zemē lielu daudzumu sēklas, kuru dīgtspējas saglabāsies no 3-5 gadiem, līdz ar to, lai veiksmīgi apkarotu latvāņu audzes šiem pasākumiem būtu jāvelta vairāki gadi.

Kontaktinformācija: SIA „CITY CAMPING” valdes loceklis Renārs Bedrītis, tālrunis: +371 28289417, e-pasts: .