novadsGulbenes novada pašvaldība izsaka pateicību Gulbenes novada iedzīvotājiem, kuri atsaucās pašvaldības aicinājumam un veica latvāņu ierobežošanas pasākumus sev piederošajos īpašumos! Tikai kopīgas darbības rezultātā ir iespējams ierobežot šī invazīvā auga tālāku izplatību!

Sosnovska latvānis (Heracleum sosnovskyi Manden) ir agresīva svešzemju augu suga, kas ievesta Latvijas teritorijā 20. gadsimta 40. gadu beigās un 50. gadu sākumā kā lopbarības augs sava lielā biomasas apjoma dēļ. Latvānis ir daudzgadīgs lakstaugs, kas spēj izaugt līdz pat 4 m augstumam.

Sosnovska latvānis rada lielas ekoloģiskas problēmas. Tas spēj veidot lielas un blīvas audzes, kā rezultātā pakāpeniski samazinās floras bioloģiskā daudzveidība. Vienlaikus ar ekoloģiskajām problēmām latvānis rada arī nopietnus draudus cilvēka veselībai. Auga šūnsula satur ķīmiskus savienojumus, kas saules gaismas iedarbībā izraisa nopietnus ādas apdegumus. Augsta toksisko vielu koncentrācija organismā var radīt arī fotofobiju, konjunktivītu un redzes traucējumus.

Gulbenes novada pašvaldība šogad veiksmīgi ierobežo pašvaldības īpašumos esošos Sasnovska latvāņus, izmantojot miglošanas metodi.

Ja nepieciešama palīdzība Sasnovska latvāņa ierobežošanā, tādu pakalpojumu Gulbenes novadā sniedz SIA „City camping”, t.: 28289417, e-pasts: , .

Gunta Kalmane,
Gulbenes novada pašvaldības
vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste