Vai zini, kas tavā mājā patērē visvairāk elektroenerģijas un kā mainīt savus paradumus, lai šo patēriņu samazinātu?

Ar projekta “Smart Living” semināru Gulbenē oktobra sākumā Vidzemes plānošanas reģions uzsāka sabiedrības informēšanu par pārdomātu enerģijas patēriņu mājsaimniecībā, veicinot diskusiju par enerģijas patēriņa paradumiem un to ietekmi uz elektroenerģijas izmaksām, apgaismojuma veidiem un energoefektivitātes marķējuma nozīmi, iegādājoties elektroierīces.

Sanākušajiem gulbeniešiem Patērētāju tiesību aizsardzības centrs pastāstīja, kā pareizi lasīt energoefektivitātes marķējumu elektroierīcēm, Vidzemes plānošanas reģiona energoefektivitātes eksperts Jānis Ikaunieks dalījās padomos, kā uzlabot savus enerģijas patēriņa paradumus, piemēram, kā efektīvāk izmantot virtuves tehniku, kas dzīvoklī var veidot pat pusi no elektroenerģijas patēriņa. SIA Enefit pārstāvis pastāstīja, kā veidojas elektroenerģijas izmaksas, kādas iespējas sniedz saules enerģija un kam jāpievērš uzmanība apgaismojuma izvēlē. Mūsdienās saules paneļu tehnoloģija kļuvusi daudz pieejamāka un pie pareizas uzstādīšanas atmaksājas jau 8-10 gadu laikā. Arī Gulbenes novada pašvaldības energopārvaldnieks Krišjānis Upāns dalījās nesenajā pieredzē saules paneļu uzstādīšanā uz novada domes ēkas jumta un izaicinājumiem šāda risinājuma uzstādīšanai publiskā ēkā.

Noslēgumā klātesošajiem bija iespēja piedalīties viktorīnā, lai pārbaudītu savas jauniegūtās zināšanas un laimētu energoefektīvas balvas.

Šāda veida semināri norisināsies arī turpmāk. Nākamais jau 22. oktobrī Jūrmalā.

Nākamo trīs gadu laikā gan Latvijā, gan Igaunijā notiks plaša sabiedrības informēšanas kampaņa, kuras galvenais uzdevums būs veicināt sabiedrības izpratni par videi draudzīgu dzīvesveidu un pārdomātu enerģijas patēriņu, uzsverot arī atjaunojamo energoresursu izmantošanu. Līdzīgi darbsemināri par elektroenerģiju, siltumapgādi, ventilāciju, ēku siltināšanu, pāreju uz atjaunojamiem energoresursiem un citiem tematiem notiks arī Valmierā, Valkā, Madonā, Alūksnē, Cēsīs, Jūrmalā, Liepājā, Ventspilī, Kuldīgā un Saldū. Šo gadu laikā tiks izstrādāts interaktīvs rīks – virtuālā māja, kas ļaus atraktīvā veidā izvērtēt ēkā notiekošos enerģijas procesus. Pasākumos piedalīties aicināti arī citu pilsētu un novadu mājsaimniecības un nekustamo īpašumu apsaimniekotāji. Par plānotajiem pasākumiem Vidzemē aicinām sekot līdzi Vidzemes plānošanas reģiona mājas lapā: http://www.vidzeme.lv/lv/projekti/praktiski_risinajumi_gudrai_energoresursu_izmantosanai_smart_living

Sabiedrības informēšanas kampaņa tiek organizēta Interreg Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Praktiski risinājumi gudrai energoresursu izmantošanai” (Smart Living) ietvaros. Projekta mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par videi draudzīgu dzīvesveidu un pārdomātu enerģijas resursu izmantošanu Latvijā un Igaunijā, apvienojot abu valstu zināšanas un partneru organizāciju kompetenci. Latvijā projektu īsteno Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klasteris un Vidzemes plānošanas reģions, Igaunijā – Tartu reģionālā enerģētikas aģentūra.

Rūta Ročāne,
sabiedrisko attiecību speciāliste
Vidzemes plānošanas reģionā

Augstāk minētā informācija šajā publikācijā atspoguļo autora viedokli un Igaunijas-Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

enerf