9.oktobrī reģionālajā vizītē ekonomikas ministrs J.Vitenbergs viesojās Gulbenes novadā. Atbilstoši ministrijas darbības jomas kompetencēm, delegācijas pārstāvji – ekonomikas ministrs, parlamentārais sekretārs, padomnieks uzņēmējdarbības jautājumos un Saeimas deputāte – dienas garumā viesojās novada uzņēmumos Rankas, Lizuma pagastos, kā arī krāšņākajos novada tūrisma objektos.

Lai iepazītu uzņēmējdarbības vidi, izaicinājumus un iespējas, vizītes laikā ministrs tikās ar Gulbenes novada domes priekšsēdētāju, domes deputātiem un pašvaldības nodaļu vadītājiem. Vēsturiskajās Stāmerienas telpās notika diskusijas par atbalsta pasākumiem konkurētspējas veicināšanai reģionos. Viens no pašvaldības izaicinājumiem ir neapstāties pie paveiktā pils fasādes atjaunošanā, bet turpināt attīstīt tūrisma piedāvājumu reģionā.

Dienas gaitā J.Vitenbergs viesojās saimniecībā “Ķelmēni”, kur darbu ar nemainīgām kvalitātes vērtībām vada saimnieki otrajā paaudzē. Rankas pagasta saimniecībā jau vairāk nekā 27 gadus prasmīgi audzē rudzus, kaltē graudus, samaļ turpat uz vietas un izcep doniņas, turot godā maizes cepšanas tradīcijas. Vizītes laikā atklāts ne tikai pilns ražošanas cikls, bet arī iepazīta novada garšas vizītkarte, kas saistās ar latviskām bioloģiskās saimniekošanas vērtībām.

Atbilstoši novada dabas resursu bagātībai un saimnieciskās darbības aktivitātei, ekonomikas ministrijas pārstāvji iepazina SIA “Avoti SWF” ražošanas teritoriju, procesus. Lizuma pagastā jau vairāk nekā divus desmitus gadu bāzējies viens no modernākajiem kokapstrādes uzņēmumiem Baltijā, kas lielos apjomos ražo priedes masīvkoka mēbeles, kā arī kokskaidu granulas. Inovācijas ražošanas tehnoloģijās, skaidra un pārdomāta darba organizācija un augstākie kvalitātes standarti nodrošina iespēju saražot kvalitatīvas mēbeles tūkstošiem cilvēku visā pasaulē. SIA “Avoti SWF” apliecina reģionālās iespējas strādāt lokāli ar starptautisku vērienu, radot būtisku ekonomisko pienesumu ne tikai novada, bet arī nacionāla mēroga tautsaimniecībā.

Apvienojot tūrisma objekta apskati un mērķtiecīgas sarunas, Rankas muižas viesmīlīgajās telpās J.Vitenbergs tikās ar mērķtiecīgiem Gulbenes novada uzņēmējiem, kuri dibinājuši kopienu “Uzņēmēji Gulbenes novadam” ar tālredzīgu redzējumu novada attīstībā. Novada lielākie darba devēji sarunās akcentēja ilgtspējīgas uzņēmējdarbības iestrādnes, ražošanas un eksporta potenciālu, ko šobrīd būtiski ietekmē darbaspēka pieejamības izaicinājumi. Runājot par ilgstoši sasāpējušiem jautājumiem, kas skar dzīvojamā fondu pieejamību reģionos ārpus Rīgas, uzņēmēji aicināja aktualizēt un virzīt īres namu būvniecības atbalsta programmu. Lai veicinātu reģionu ekonomisko aktivitāti, jau šomēnes turpināsies sarunas par sadarbību mājokļu politikas iniciatīvās, finansējuma un energoefektivitātes pasākumu īstenošanu reģionos. Kā būtiskus valstiski risināmus jautājumus klātesošie uzņēmēji minēja arī OIK radītos apgrūtinājumus ražojošajiem uzņēmējiem.

Ministra ārštata padomnieks uzņēmējdarbības jautājumos un Latvijas Kokmateriālu ražotāju un tirgotāju asociācijas valdes loceklis Kristaps Klauss piedalījās individuālās sarunās ar mežsaimniecības un kokrūpniecības uzņēmumu pārstāvjiem, lai aktualizētu un rastu risinājumus izaicinājumiem nozarē.

Ekonomikas ministru patīkami pārsteidza Gulbenes novada Rankas pagasta muižas komplekss un uzņēmīgie saimnieki, kuriem izdevies drupas pārvērst par krāšņu apskates vietu pašmāju un ārvalstu viesiem - šobrīd tā atzīta par vienu no piecām skaistākajām muižām Latvijā.

Liena Kazāka,
Gulbenes novada pašvaldības
Attīstības un projektu nodaļas
projektu vadītāja