Drukāt

pulatest

Saistībā ar Covid-19 slimības uzliesmojumu Gulbenes un Balvu reģionā Gulbenes novada pašvaldība sadarbībā ar valsts zinātnisko institūtu "BIOR" īstenos pūļa testēšanu vīrusa noteikšanai, noņemot siekalu paraugus. Analīzes iedzīvotāji varēs nodot bez maksas un pēc brīvprātības principa. Pūļa testēšana ir iedarbīgs veids, kā noteikt vietas, kur parādās infekcijas perēkļi. To precizitāte ir vērtējama aptuveni 97-98%. Statistika liecina, ka infekcija nekur nav pazudusi, tālab mēs aicinām sabiedrību apzināties situācijas nopietnību un piedalīties testēšanas procesā! Palielinot testēšanas apjomu, tiks vērtēta infekcijas izplatības situācijas attīstība.

Siekalu testa metode ir daudz vienkāršāka nekā līdz šim izplatītākā, kurā analīzes tika ņemtas ar kociņiem no deguna un rīkles. Turklāt šai paraugu paņemšanā nav jāiesaista medicīnas personāls. Iedzīvotājs to var izdarīt pats, saņemot laboratorisko izmeklējumu komplektu, kurā ir veidlapa, pamācība, kā pareizi siekalas jāsavāc, trauciņš siekalām un spirta plāksnītes dezinfekcijai.

Siekalu paraugi (aptuveni 2ml) iedzīvotājam ir jāievāc diskrēti, vislabāk mājās. To ir aizliegts ievākt publiskās vietās. Cilvēks paņem komplektu, dzīvesvietā piepilda piltuvi ar siekalām, aizpilda veidlapu, atnes to atpakaļ vietā, kur tas tika paņemts, un atdod.

Šāda iespēja veikt bezmaksas siekalu testu Covid-19 noteikšanai būs no 2021.gada 9. līdz 12.martam. Atbilde par testa rezultātu iedzīvotājam tiks nosūtīta diennakts laikā.

Gulbenes novada pašvaldībai būs pieejams neierobežots daudzums siekalu testu – atkarīgs no pieprasījuma.

Uzņēmumi un nevalstiskās organizācijas, kuras vēlas veikt sava kolektīva testēšanu, aicināti pieteikties, zvanot Gulbenes novada sociālā dienesta sabiedrības veselības speciālistei Ilzei Biseniecei pa tālruni 29417630, norādot uzņēmuma nosaukumu, darbinieku skaitu un kontaktpersonu, tās tālruņa numuru, ar ko sazināties par testu komplektu saņemšanu.

Kā pareizi sagatavoties siekalu testam?

Testu saņemšanas punkti un to darba laiki Gulbenes novadā:

Gulbene

Gulbenes sporta centrā, Skolas ielā 12a

Pagastu administratīvajā teritorijā

Beļavas pagasts

Daukstu pagasts

Druvienas pagasts

Galgauskas pagasts

Jaungulbenes pagasts

Lejasciema pagasts

Litenes pagasts

Lizuma pagasts

Līgo pagasts

Rankas pagasts

Stāmerienas pagasts

Stradu pagasts

Tirzas pagasts

Siekalu paraugs pašvaldības norādītajās vietās, proti, attiecīgajā vietā pilsētā vai pagastā, kur testa komplekts tika saņemts, jānogādā atpakaļ līdz nākamās dienas plkst.13.00.

Tātad komplektus siekalu testa veikšanai var saņemt attiecīgā testa saņemšanas punkta darba laikā, bet PARAUGS JĀSAVĀC TĀS DIENAS RĪTĀ, kurā plānota siekalu parauga nogādāšana testu saņemšanas punktā.

Gunta Kalmane,
Gulbenes novada pašvaldības
vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste