Ir kļuvis zināms, ka Gulbenes novada pašvaldība ir starp tām deviņām Latvijas pašvaldībām, kas iekļuvušas konkursa “Ģimenei draudzīga pašvaldība” finālā. Finālistes tika noteiktas vērtējot pašvaldību iesniegto informāciju vasaras sākumā un iedzīvotāju oktobrī sniegto vērtējumu vietnē www.vietagimenei.lv.

Šogad konkursā kopumā piedalījās 55 pašvaldības, kas tiek vērtētas trīs grupās – republikas nozīmes pilsētas, reģionālas nozīmes attīstības centri un novadu pašvaldības. Gulbenes novads ir iedalīts reģionālas nozīmes attīstības centru grupā.

Konkursa finālistes:

  • republikas nozīmes pilsētu grupā: Daugavpils, Jelgavas un Ventspils pilsētu pašvaldības;
  • reģionālas nozīmes attīstības centru grupā: Gulbenes, Siguldas un Tukuma novadu pašvaldības;
  • novadu pašvaldību grupā: Babītes, Olaines un Ozolnieku novadu pašvaldības.

171106 finalistes

Konkursa žūrija šīs deviņas pašvaldības apmeklēs novembra otrajā pusē.

Pašvaldību vērtēšanā pirmajā kārtā tika izmantoti detalizēti kritēriji. Visi izmantotie rādītāji definēti tā, lai dotu iespēju salīdzināt pašvaldības neskatoties uz to iedzīvotāju skaitu vai pašvaldības budžeta apmēru. Piemēram, tika aprēķināts pašvaldības sniegtais materiālais atbalsts ģimenēm, ņemot vērā tā īpatsvaru pašvaldības budžetā, pašvaldības izdevumu izglītībai īpatsvaru pašvaldības budžetā, izdevumu ģimenes pasākumiem īpatsvaru pašvaldības budžetā, jaundzimušo skaitu pašvaldībā. Tāpēc, piemēram, atsevišķos gadījumos, tās pašvaldības, kas varbūt absolūtos skaitļos sniedz lielāku atbalstu ģimenēm, ne vienmēr ieņem augstu vietu, jo to sniegtajam atbalstam ģimenēm pašvaldības budžetā nav liels īpatsvars. Plašāka informācija par vērtēšanas kritērijiem konkursa nolikumā.  

Konkursa uzvarētājas tiks paziņotas decembra sākumā, svinīga pasākuma laikā. Pasākumā tiks nosaukta gada ģimenei draudzīgākā pašvaldība, uzvarētājas katrā pašvaldību grupā, kā arī īpašās nominācijas, piemēram, par ieguldījumiem infrastruktūrā, par materiālo atbalstu, par lielāko jaundzimušo pieaugumu, par lielāko atbalstu daudzbērnu ģimenēm. Papildus VARAM balvām, kāda no tām četrām pašvaldībām, kas tiks atzītas par ģimenei draudzīgākajām, un kuras iedzīvotāju - balsotāju īpatsvars bija lielākais pret kopējo pašvaldības iedzīvotāju skaitu, iegūs jaunu rotaļu laukumu, ko dāvinās SIA “Jūrmalas Mežaparki”. Pašvaldībai būs tikai jāpiemeklē bērniem drošu un piemērotu vidi rotaļu laukuma ierīkošanai. Tāpat tiks pasniegtas konkursa atbalstītāju mobilo sakaru operatora  laimīgām ģimenēm Amigo, SIA “Rimi Latvia”, SIA “ZAAO” balvas.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija šādu konkursu rīko pirmo reizi. Tā mērķis ir noteikt pašvaldības, kas 2016.gadā ir nodrošinājušas lielāko atbalstu, daudzveidīgākos un pieejamākos pakalpojumus ģimenēm ar bērniem.

Vietnē www.vietagimenei.lv atrodama informācija par pašvaldību sniegto atbalstu ģimenēm - ne tikai pabalstiem, sabiedrisko transportu skolēniem, ēdināšanu skolās, bet arī interešu izglītību, rotaļu laukumiem, pasākumiem ģimenēm pašvaldībās, ēku pieejamību un citām pašvaldību iniciatīvām ģimeņu atbalstam. Vietne sniedz iespējas ērti salīdzināt dažādu pašvaldību sniegtos pakalpojumus, atrast pasākumu brīvdienu izklaidei visai ģimenei kā arī atrast tuvāko rotaļu vai sporta laukumu. Šobrīd, vietnē ir pieejama informācija tikai par tām 97 pašvaldībām, kas ir iesniegušas datus, tomēr informācija tiek regulāri papildināta.

Aicinām sekot konkursa jaunumiem sociālajos tīklos Facebook, Draugiem.lv un Twitter un rakstot ziņas izmantot #vietagimenei.

Gunta Misāne,
konkursa “Ģimenei draudzīga pašvaldība” komunikācijas konsultante