2017. gada 1. decembrī atjaunotās VEF Kultūras pils Kamerzālē jau 11. reizi Latvijā notika Valsts izglītības satura centra organizētā Edinburgas hercoga starptautiskās jauniešu pašaudzināšanas programmas Award apbalvojumu pasniegšanas ceremonija.

Šogad Edinburgas hercoga starptautisko apbalvojumu saņēma 53 jaunieši no dažādām Latvijas vietām - Rīgas, Aknīstes, Auces, Dobeles, Gulbenes, Kandavas, Lielvārdes, Ogres, Rojas un Valkas novada. Tie ir jaunieši, kuri pilnībā pabeiguši pašu izstrādātās bronzas, sudraba vai zelta individuālās izaugsmes programmas un tādējādi sasnieguši individuālos mērķus. Visi programmā iesaistītie jaunieši veikuši brīvprātīgo darbu, apguvuši vai pilnveidojuši kādu prasmi, veltījuši laiku fizikām aktivitātēm un devušies pašu organizētā vairāku dienu piedzīvojumu ceļojumā.

Edinburgas hercoga starptautisko bronzas apbalvojuma šogad saņēma 36 jaunieši, tostarp programmas Award dalībnieks no Lejasciema jauniešu centra “Pulss” – Endijs Puļļa.

Programmas Award apbalvojumu pasniegšanas ceremonijā svētku uzrunas teica un balvas aktīvajiem un zinātkārajiem jauniešiem pasniedza Neformālās izglītības departamenta direktore, programmas Award nacionālā direktore Agra Bērziņa, Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Kīts Šenons, Kokneses fonda valdes priekšsēdētāja Valda Auziņa, Rīgas “Lattelecom” maratona organizators Aigars Nords, ceļotājs Kārlis Bardelis, kā arī grupa “Ārzemnieki”. Ar video sveiciena starpniecību apbalvojumu saņēmējus un viņu Award vadītājus sveica 1.decembra gaviļniece, programmas Award Latvija aizbildne dr.Vaira Vīķe-Freiberga.

A.Nords, kurš šopavasar bija vadījis iesildīšanās treniņu apvienotajai programmas Award un Lielbritānijas vēstniecības Latvijā skrējēju komandai, savā uzrunā jauniešiem atklāja formulu, ko izmantot, izvirzot jaunus mērķus: “Pareiziniet savu sākotnējo mērķi ar divi, un jūs iegūsiet īsto mērķi, uz kuru tiekties.” K.Bardelis, ar kuru jaunieši satikās piedzīvojumu ceļojumu apmācību nometnē Lielvārdē, atgādināja: “Nekādu atrunu! Seko savam sapnim!”

Savukārt Britu padomes pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča savā uzrunā uzsvēra programmas Award vadītāju nozīmīgo atbalstu daudzpusīgu un mērķtiecīgu personību veidošanā. Pateicības apliecinājumus saņēma 13 Award vadītājas, to vidū arī Award vadītāja no Lejasciema – Anna Žīgure.

Apbalvošanas ceremoniju vadīja Markus Riva un Signe Aizupiete. Pasākuma apmeklētājus ar saviem priekšnesumiem iepriecināja un pārsteidza iluzionisti Edžus un Ieva, ielu vingrotāju priekšnesumu komanda “Street Warriors” un deju studija “Gemstones”. Uz skatuves kāpa un Award vadītājiem Imanta Ziedoņa dzejoli veltīja programmas Award dalībnieki no Kandavas. Muzikālus sveicienus pasākuma dalībniekiem veltīja grupa “Ārzemnieki” un Signe Aizupiete.
Programmas Award nacionālā koordinatore Katrīna Sprudzāne: “Mūsu misija ir palīdzēt jauniešiem sagatavoties patstāvīgai dzīvei un darbam. Apbalvošanas ceremonija ir mirklis, kad mums visiem kopā ir iespēja nosvinēt jauniešu individuālos panākumus, pastāstot par tiem arī citiem.”

***
Edinburgas hercoga starptautiskā jauniešu pašaudzināšanas programma Award ir neformālās izglītības rīks, ko var izmantot darbā ar 14 – 24 gadus veciem jauniešiem, lai palīdzētu viņiem sagatavoties patstāvīgai dzīvei un darbam. Šī starptautiskā programma Latvijā pieejama kopš 2006. gada. Valsts izglītības satura centra uzraudzībā šo programmu īsteno izglītības iestādes, jauniešu centri un nevalstiskas organizācijas. 2017.gadā ar Britu padomes (British Council) pārstāvniecības Latvijā atbalstu, tiek veicināta programmas atpazīstamības Zemgales un Latgales plānošanas reģiona pašvaldībās.

Katrīna Sprudzāne,
Valsts izglītības satura centra
Interešu izglītības un audzināšanas darba nodaļas vecākā eksperte,
programmas Award nacionālā koordinatore Latvijā