AAS „Gjensidige Baltic” akcijas ietvaros 20.oktobrī Gulbenes ielās TV personības Gustavs Terzens un Marta Selecka iedzīvotājiem dāvināja atstarotājus. Izglītojošs pasākums notika Gulbenes vidusskolās.

Jana Kralliša, AAS „Gjensidige Baltic” sabiedrisko attiecību konsultante:

“Aptaujājot Gulbenes iedzīvotājus pilsētas ielās, noskaidrojām, ka atstarotāji ir tikai 14% respondentu. Lielākoties ar atstarotājiem ir nodrošinājušies bērni un vecāka gada gājuma sievietes, reti kad tos nēsā pusaudži un vīrieši. Arī autovadītāji uzskata, ka viņiem atstarotāji nav nepieciešami, jo viņi ikdienā pārvietojas ar automašīnu, lai gan lielākā daļa no viņiem atzīst, ka vienmēr līdzi ir atstarojošā veste, gadījumam, ja tumsā jāiziet uz ceļa.

Jautāti par to, kā varētu mudināt cilvēkus nēsāt atstarotājus, aptuveni trešdaļa aptaujāto uzskata, ka tos vajadzētu dāvināt uz ielām, līdzīgu akciju veidā. Arī biedējošas un pamācošas reklāmas televīzijā, it sevišķi pirms gada tumšā perioda iestāšanās, varētu mudināt cilvēkus aizdomāties par savu drošību. Tāpat kā citās pilsētās, arī Gulbenē iedzīvotāji uzskatīja, ka vajadzētu piemērot sodus par atstarotāju nelietošanu diennakts tumšajā laikā.”

Andis Caunītis, Gulbenes novada domes priekšsēdētāja vietnieks:

„Kamēr vēl nav sākusies sniegota, balta ziema, rītos un vakaros ir krēslaini tumšs, kas apgrūtina redzamību. Rudens tumšajā periodā mēs visi esam līdzatbildīgi satiksmes dalībnieki. Atcerēsimies, ka autovadītājam ir ļoti apgrūtināta redzamība brīžos, kad ir mitrs asfalta segums vai, kad uz vējstikla krīt stipri nokrišņi, ko ne vienmēr iespējams ideāli noslaucīt. Tādēļ, iestājoties rudens tumšajam laikam, mums ir jāgatavojas īpaši – iegādājoties apģērbu ar atstarojošiem elementiem vai atstarotājus. Uz ceļa ir svarīgi laikus pamanīt ne tikai bedres, bet arī visus kuri pa to pārvietojas. Tieši tādēļ ir jo īpaši nepieciešamas šādas drošības akcijas. Cilvēkam jābūt ne tikai redzamam – viņam jājūtas droši! Sabiedrībā ir jāmaina attieksme un jāatceras, ka ja es redzu, vēl nenozīmē, ka redz mani. Vecākiem jādomā arī par savu bērnu drošību – pie apģērba un skolas somām piestiprinot atstarojošus elementus. Drošu rudeni!”

Daumants Dreiškens, latviešu bobslejists, Pasaules čempionāta bronzas medaļas ieguvējs:

“Teikšu atklāti, ka pats nelietoju atstarotāju, jo lielākoties pārvietojos ar automašīnu. Ja nu kādu reizi sanāk pārvietojos kājām, tad man atstarotāji jau ir iestrādāti virsjakās un apavos. Tad pieņemu, ka tomēr esmu atstarotāju nēsātājs. Ievēroju, ka pagājušo gadu tika veidotas dažādas kampaņas un rādītas reklāmas televīzijā par atstarotājiem un to lietošanas nozīmi, kas, manuprāt, bija ļoti veiksmīgas un piesaistīja cilvēku uzmanību. Situācijās, kad jābrauc pa tumšiem, neapgaismotiem ceļiem, autovadītāji ļoti novērtē tos gājējus, kuri nēsā atstarotājs, jo viņus iespējams pamanīt jau lielā attālumā. Tie, kuriem šķiet, ka viņi ir pamanāmi bez atstarotāja– ļoti maldās. Reizēm, šoferis par mata tiesu spēj izvairīties no sadursmes, jo cilvēku tumsā vienkārši neredz. Bērniem, viennozīmīgi, ir nepieciešami atstarotāji, kas ir interesanti un stilīgi, lai viņi vēlētos tos nēsāt. Cerams, ka dažādu kampaņu organizēšana liks cilvēkiem vairāk piedomāt par savu drošību uz ceļa un lietot atstarotājus, lai tikai nepatīkama situācija nekalpotu par mācibu – jā, atstarotājs, tomēr, bija nepieciešams! ”