Drukāt

basketbolsM

Šķiet, ka nevienam nav svešas Gulbenes basketbola tradīcijas, kas laiku lokos ir piedzīvojušas gan kāpumus, gan kritumus, tomēr, neskatoties uz to, katra basketbola spēle vai turnīrs šeit joprojām ir īpašs un gaidīts notikums. Ņemot vērā spēcīgās šī sporta veida saknes, Gulbenes novada pašvaldībai ir pamats uz kura, piesaistot augsta līmeņa speciālistus, Gulbenes novadu būvēt par Latvijas Ziemeļaustrumu reģiona basketbola centru. Līdz ar to basketbolu virzot kā prioritāro komandu sporta veidu Gulbenes novadā.

Lai izveidotu ilgtspējīgu Gulbenes novada basketbola sistēmu, pašvaldība ir piesaistījusi  savas jomas profesionāli – Mārtiņu Zībartu, kurš ir Latvijas Basketbola savienības Treneru komisijas loceklis, un vairākus gadus bijis arī Latvijas sieviešu basketbola izlases galvenais treneris.

“Šobrīd ir jāsakārto sistēma, lai vienmēr nodrošinātu spēlētāju pēctecību visos līmeņos, un bērniem no mazotnes būtu skaidrs, ka te ir izaugsmes iespējas un potenciāls spēlēt lielajā komandā “Gulbenes Buki”, kas šajā reģionā ir vienīgā šāda līmeņa komanda. Vēlamies, lai nākotnē, gluži kā agrāk, “Gulbenes Buki” pamatā sastāvētu no vietējiem spēlētājiem. Ceram, ka tālākā nākotnē komanda spēs atgriezties arī augstākajā līgā. M.Zībarta viens no uzdevumiem būs izstrādāt mūsdienu basketbola tendencēm atbilstošu apjomīgu programmu jeb metodisko materiālu, ietverot tajā moderno tehnoloģiju izmantošanu, lai stiprinātu mūsu treneru korpusu, lai viņiem būtu pēc kā vadīties, organizējot treniņprocesus. Tāpat viņš kopumā palīdzēs veidot jauno Gulbenes novada basketbola sistēmu, praktiski konsultēs trenerus un iesaistīsies treniņprocesā. Starp citu, arī LBS Treneru komisijā, kurā darbojas visi Latvijas augstākā līmeņa treneri, jau vairākkārt ir izskanējusi nepieciešamība pēc šāda metodiskā materiāla izstrādes. Līdz ar to mēs varētu būt Latvijas līmeņa pilotprojekts par to, kā veidot basketbola sistēmu, kas pēc tam varētu tikt prezentēta arī citiem interesentiem. Uzskatu, ka tas būtu nozīmīgs ieguvums Gulbenes novadam,” uzsver Gulbenes novada Sporta pārvaldes vadītājs Lauris Krēmers.

Mārtiņam Zībartam ir plaša un daudzpusīga pieredze visos basketbola līmeņos. Viņš ir trenējis no vismazākajiem audzēkņiem, līdz pat pieaugušajiem, strādājis gan ar jauniešu komandām, piemēram, “Kolibri”, gan ar Latvijas meiteņu U-16, U-18, U-20 izlasēm un sieviešu izlasi, gan ar profesionālajiem klubiem, piemēram, BK “Ventspils”, “TTT Rīga”, “Barons/LMT” ar ko kopā izcīnīts FIBA kauss un divas reizes arī Latvijas čempionu tituls. M.Zībartam ir pieredze arī darbā ar profesionālajiem klubiem Vladivostokā, Sanktpēterburgā un Kurskā. Tāpat viņš savulaik ir izcēlis saulītē Latvijas Universitātes studentu basketbola komandu, kas tagad ir neatņemama Latvijas basketbola sastāvdaļa.

“To, ka vēlos būt treneris, es sapratu jau ļoti agri. Aptuveni 12 gadu vecumā nopirku pirmo grāmatu par basketbola trenēšanu, kura joprojām ir saglabājusies ar visām atzīmētajām treniņmetodēm, ko esmu mēģinājis pielietot un trenēties individuāli. Kopš tā brīža esmu gājis uz šo mērķi – kļūt par labu basketbola treneri. Paralēli LU basketbola komandas trenēšanai, strādāju arī kā pasniedzējs – mācīju studentiem sporta teoriju basketbolā un citus priekšmetus, kas bija nepieciešami,” stāsta Mārtiņš Zībarts.

Trenerim atmiņas un asociācijas par Gulbeni saistās ar basketbola komandu “ASK/Buki” (tagad “Gulbenes Buki”), kad kopā ar “Barons/LMT” komandu brauca uz spēlēm Gulbenē.

“Šī komanda bija Gulbenes brends, kas piesaistīja uzmanību, un to zināja visa Latvijas basketbola sabiedrība. Pēc Gulbenes novada Sporta pārvaldes vadītāja Laura Krēmera ziņas par pašreizējās situācijas izklāstīšanu, man šķita interesanti un vērts mēģināt atgriezt atpakaļ basketbolu Gulbenē tādā līmenī, kāds tas bija toreiz. Pēc tā, ko es jau esmu redzējis un iepazinis, Gulbenē ir visi nepieciešamie apstākļi, lai to izdarītu. Te ir internāts, trīs basketbola zāles vienkopus, stadions, kur var trenēties. Treniņapstākļi ir ideāli, lai būvētu sistēmu, kurā varētu izaugt ļoti labi basketbolisti,” pārliecināts ir M.Zībarts.

Līdz šim jau ir bijušas divas sanāksmes ar “Gulbenes Buku”, Gulbenes novada pašvaldības un Gulbenes novada sporta institūciju pārstāvjiemau par iespējamajām pārmaiņām basketbola sistēmā. Ir veikta esošās situācijas analīze un mazliet ieskicēts nākotnes modelis. M.Zībarts uzskata, ka pašlaik Gulbene zaudē diezgan daudz spēlētājus, jo pietrūkst attīstības iespēju.

“Piemēram, bijušais Gulbenes BJSS audzēknis Kristiāns Šulcs šobrīd spēlē BK “Ventspils” rindās, bet vēl pirms tam – "Jūrmala Betsafe" komandā. Ceļu uz profesionālajām komandām viņam pavēra dalība U-16 izlasē, kur treneris viņu pamanīja un piedāvāja spēlēt augstākā līmenī. Tikpat labi viņš varēja turpināt spēlēt Gulbenē, ja būtu izaugsmes iespējas. Bet tāpēc ir jācenšas darīt visu iespējamo, lai izveidotu stabilu sistēmu, lai te būtu komanda, kas spēlē un trenējas profesionālā režīmā uz vietas. Tā ir galvenā problēma, ka šeit nav komandas, kas trenētos uz vietas, un ar tādu darba apjomu, kāds tas ir profesionālajās komandās. Līdz ar to mērķis ir pakāpeniski saglabāt maksimāli daudz spēlētājus, kuri Gulbenē ir uz vietas, kā arī piesaistīt vidusskolas vecumposma spēlētājus no tuvākajiem novadiem tajās pozīcijās, kur nav vietējo spēlētāju. Viņi varētu nākt šeit mācīties, dzīvot internātā, spēlēt basketbolu, pakāpeniski veidojot “Gulbenes Buku” komandu un apakškomandu, jeb attīstības komandu, kas spēlētu reģiona čempionātā, kas ir tapšanas stadijā. Līdz ar to šādi mēs veidotu komandu sistēmu, lai katrā posmā spēlētājiem būtu iespējams augt. Jau esmu novērojis, ka te ir reusrss ar ko strādāt. Šobrīd ir 3-4 Latvijas U-16 izlases kandidāti, kuriem jācenšas radīt iespējas spēlēt te uz vietas pašreizējā “Gulbenes Buku” komandā. Diemžēl pie pašreizējā modeļa nav tik intensīvs treniņdarbs – treniņi nenotiek uz vietas, kā gribētos. Pietrūkst vietējo spēlētāju resursa – ļoti daudzi piebrauc uz spēlēm, treniņiem no dažādām vietām. Tāpēc ir jācenšas panākt to, lai būtu labs treniņprocess šeit uz vietas. Lielais pārmaiņu mērķis ir atgriezt “Gulbenes Bukus” augstākajā basketbola līgā, bet tas nenotiks vienā gadā. Komandu nevajadzētu veidot mākslīgi. Ir jārada iespējas kāpt pa kāpnēm vietējiem spēlētājiem. Optimistiski raugoties, pēc 3 gadiem kādi 7 spēlētāji varētu būt gatavi iesaistīties Latvijas Basketbola līgas līmeņa komandā. Līdz ar to tādā brīdī noteikti varētu sākt domāt par komandu, kas varētu atgriezties un spēlēt augstākajā līgā. Tāpēc mēs cenšamies veidot un uzlabot šo sistēmu, lai tieši vietējiem spēlētājiem būtu iespējams augt,” uzsver M.Zībarts.

M.Zībarts šādas sistēmas izveidi saredz kā Latvijas mēroga pilotprojektu, par ko ir daudz diskutēts LBS. Ir nepieciešams izveidot vienotu sistēmu – Latvijas basketbola rokrakstu, kā spēlētājiem trenēties un augt atbilstoši konkrētajai vecuma grupai.

“Šis ir nopietns izaicinājums. Ja mums izdotos parādīt, ka tas ir iespējams, tad šis varētu būt labs stimuls citiem kaut ko no šīs pieredzes pārņemt sev. Tātad vispirms mēs centīsimies izveidot modeli uz kādu vēlamies iet, pēc tam attiecīgi skatīsimies un vērtēsim, kurā vietā šajā puzlē iederas katrs no treneriem – kurā vecumposmā treneris var sniegt vislielāko ieguldījumu. Ir ļoti grūti vienam trenerim zināt, kā trenēt, piemēram, septiņgadīgu un, kā deviņpadsmitgadīgu audzēkni. Es pats tam visam esmu izgājis cauri, bet, ja man tagad pēc profesionāļu trenēšanas vajadzētu atgriezties bērnu basketbolā, noteikti vajadzētu ieguldīties pašizglītošanās procesā. Tāpēc treneriem noteikti ir jāspecializējas konkrētos vecumposmos, kad viens strādā, piemēram, ar 13-15 gadīgiem spēlētājiem, otrs – ar 16-17 gadīgiem, savukārt cits ar vecākiem spēlētājiem, kuri jau ir pieaugušo basketbolā. Tāpat ir kāds, kurš vairāk specializējas bērnu basketbolā, atraktīvi caur spēlēm radot prieku un interesi par šo sporta veidu, šādā veidā pēc iespējas vairāk piesaistot bērnus basketbolā jaunākajā vecuma grupā. Šis arī ir viens no mūsu mērķiem, ko mēs plānojam iekļaut sistēmā. Kā tas izdosies, un kā to pieņems treneri? Tas būs viens no izaicinājumiem. Bet tas ir nepieciešams, lai mēs kopā sasniegtu rezultātu, un Gulbene atkal varētu lepoties ar saviem spēlētājiem, kā tas reiz bija par Uldi Rudzīti, Jāni Graudiņu, Pāvelu Veselovu, Gundaru Rauzu, Artūru Brūniņu, brāļiem Gabrāniem, Raiti Garo, Māri Sniķi, Jāni Vītolu un citiem. Mums katram ir jāpieliek roka, lai rezultātā Gulbene būtu lepna par savu komandu un spēlētājiem,” piebilst M.Zībarts.

basketbolsM2

M.Zībarts sapulcē ieskicē iespējamo Gulbenes basketbola modeli

Pārmaiņas Gulbenes novada basketbolā tiks īstenotas sadarbībā ar biedrību „Gulbenes buki'' un apkārtējo novadu pašvaldībām. Arī Latvijas Basketbola savienība vēlas reģionos attīstīt basketbolu, līdz ar to pozitīvi raugās uz Gulbenes novada pašvaldības iecerēto.

Plānotās izmaiņas saistībā ar basketbolu tiks ietvertas jaunajā Gulbenes novada sporta attīstības plānā, kura izstrāde uzsāksies 2021.gadā.

Gunta Kalmane,
Gulbenes novada pašvaldības
vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste