2013. gada nogalē tika uzsākts jaunradītu un īstenotu studentu biznesa projektu konkurss “Radām novadam”. Konkursa mērķis bija dot iespēju apliecināt sevi Latvijas studentiem un viņu pārstāvētajām augstskolām, izstrādājot un īstenojot dažādus biznesa projektus Latvijas novados. Konkursā studentu komandām 2 gadu laikā, realizējot biznesa idejas, bija jārada pēc iespējas lielāka ekonomiskā vērtība, radot jaunas darbavietas, piesaistot investīcijas, vienlaikus veicinot ekonomisko un sociālo attīstību šajos novados.

2 gadu laikā konkursā savus spēkus izmēģināja 22 studentu komandas no 11 Latvijas augstskolām, kuras darbojās 18 Latvijas novados. Sarežģītā laika periodā, kad Latvijā noslēdzās iepriekšējā, bet darbu vēl neuzsāka jaunās ar ES fondiem saistītās atbalsta programmas jaunajiem uzņēmējiem, komandas nodibināja 14 uzņēmumus un biedrības, uz šo brīdi radot 7 jaunas darba vietas un piesaistot savu projektu īstenošanai 175 000 EUR.

Noslēdzoties konkursam, savus iesāktos biznesa projektus turpina attīstīt 5 studentu komandas, kuras prezentēs savus sasniegtos rezultātus “Radām novadam” noslēdzošajā finālā šā gada 5. jūlijā. Ekspertu žūrija izvērtēs komandu sasniegumus, noteiks konkursa uzvarētājus un pasniegs balvas labākajām komandām.

Finālā piedalīsies Mazsalacas novada komanda ‘’Jauniešu vētra’’ no Vidzemes augstskolas, kam ir trīs darbības virzieni: SIA ‘’Speed up Bike’’ radījis ‘’bērniem līdzi augošus” velosipēdus, IK ‘’Lienes dārzi’’ aktīvi strādā, lai padarītu Latvijas dārzus skaistākus un trešais darbības virziens ir dabas izziņas un pasākumu tūrisms Mazsalacā. Piecu labāko vidū ir Ludzas novada komanda ‘’RISEBA A-WAKE’’, kas nodibinājusi uzņēmumu SIA ‘’BLUE DOT’’, kas rezultējies deju studijas „CosaBuena” un laivu nomas ‘’Ludza A-Wake’’ izveidē. Komanda radījusi biedrību ‘’AKA Latvia’’, kas aktīvi popularizē atkritumu šķirošanu un uzņēmumu SIA ‘’AGI Production’’, kas piedāvā audiovizuālos pakalpojumus. Par uzvaru cīnīsies arī Latvijas Universitātes komanda ‘’Purva bridēji’’, kas attīsta unikālu tūrismu - purva tūrismu. Studenti uzrunāja Madonas novadu un saņēma pirmo finansējumu, piedaloties novada biznesa ideju konkursā, kas ļāva iegādāties inventāru un izveidot uzņēmumu. Vairāk nekā 300 cilvēku jau ir izmantojuši viņu pakalpojumu. Finālā piedalīsies arī jaunieši no Rīgas, kuri pārstāv Ventspils augstskolu un darbojas Gulbenes novadā, kur, pateicoties novada atbalstam, komanda ieguva investoru disku golfa parka izveidei.

Foto

Komanda piedāvā arī citiem novadiem atbalstu diska golfa laukumu izveidē un aktīvi popularizē šo sporta veidu Latvijā. Labāko komandu vidū iekļauta arī studentu komanda ‘’Zaļā Republika’’ no Latvijas Universitātes, kas savu darbību uzsāka Siguldas novadā ar ideju radīt eko komūnu, bet pirmos biznesa soļus spēruši īpašu auto īrē.

Fināla pasākums norisināsies RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H2O 6, Rīgā, Durbes ielā 4. Sākums plkst. 14.00. Komandas un konkursa organizatori aicina medijus un interesentus pieteikties dalībai fināla pasākumā, rakstot uz (līdz 1.jūlijam).

Konkursu "Radām novadam" organizē "JCI Latvia", sadarbībā ar portālu "Delfi". Konkursu atbalsta "Erasmus+". Šobrīd projekta partneri ir Latvijas Universitāte un Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola „RISEBA”.

Elīna Miķelsone,
projekta “Radām novadam” vadītāja