att

Pagasta raksturojums

 • Platība: 68 km2
 • Lielākā apdzīvotā vieta: Druviena (pagasta centrs)
 • Upes -  Tirza, Azanda, Tocupīte, Vilaune
 • Ezeri -  Pērļa dzirnavezers, Lazdu ūdenskrātuve, Kalniņdīķis, Caunes dīķis, Gaiļa dīķis, Velniņš, Giganta ūdenskrātuve.
 • Iedzīvotāju skaits: 450

Vispārīga informācija

Druvienas  pagasts atrodas Gulbenes novada rietumu daļā 165 km attālumā no Rīgas un 35 km attālumā no novada centra – Gulbenes. Druvienas pagasts robežojas ar Rankas, Lizuma un Tirzas pagastiem Gulbenes novadā, ar Madonas un Cēsu novadiem. Tas ir viens no mazākajiem pagastiem Gulbenes novadā. Daba Druvienu ir apveltījusi ar kalnainiem apvidiem raksturīgu skaistumu. Platas meža joslas pa Tirzas, Vilaunes un Azandas upju zemumiem Druvienu apņem kā tumšzaļa sala, kur viss sevī noslēgts, idillisks. Par Druvienas pagasta bagātību jāuzskata daudzie tūrisma objekti un nepiesārņotā vide, kas nākotnē dotu iespēju attīstīties tūrisma infrastruktūrai. Ir izveidota 4-5 km gara Druvienas meža dabas taka „Pērļu” silā.

Pagasta vēsture

1935.gadā Cēsu apriņķa Druvienas pagasta platība bija 84 km² un tajā bija 1130 iedzīvotāji. 1945. gadā pagastā izveidoja Druvienas ciema padomi, ko gan 1947. gadā likvidēja, bet atjaunoja 1949. gadā, līdz ar pagasta likvidēšanu. Druvienas ciems ietilpis Gaujienas (1949-1956) un Gulbenes (pēc 1956. g.) rajonos. 1990. gadā ciemu reorganizēja par pagastu. 2009. gadā Druvienas pagastu kā administratīvo teritoriju iekļāva Gulbenes novadā.

Pakalpojumi un uzņēmējdarbība (ievērojamākie uzņēmumi/saimniecības)

 • SIA AFREK – Metālapstrāde un pulverkrāsošana
 • SIA AZ Galdniecība – galdniecības pakalpojumi
 • SIA IMU – kokapstrādes uzņēmums

Novadnieki, kuri dzimuši pagastā

 • Rakstnieks un dzejnieks Jānis Poruks
 • Komponists un diriģents Jānis Straume
 • Lietišķās mākslas meistars Jūlijs Straume
 • Tulkotājs un literatūrzinātnieks Rūdolfs Egle
 • Bibliogrāfs un tulkotājs Kārlis Egle
 • Mūziķis un diriģents Jēkabs Poruks
 • Rakstnieks Vilis Ešots

Ko redzēt, ko aplūkot?

att

Druvienas Vecā skola – muzejs, kas 1966.gadā ierīkots 1868.gadā celtajā Druvienas pagastskolas ēkā (valsts nozīmes arhitektūras piemineklis). Šeit apmeklētāji var ne tikai iepazīties ar Latvijas lauku skolas ēku un tās telpu vēsturi 19.un 20.gs.mijā, bet arī ar Druvienas slavenajiem novadniekiem – dzejnieku Jāni Poruku, komponistu Jāni Straumi, mākslinieku Jūliju Straumi, literatūrvēsturnieku Kārli Egli un literatūrzinātnieku Rūdolfu Egli. Muzeja vadītāja Anita Graumane, mob.t. +371 26473671

att

Kultūras komplekss “SILMAČI”. 1986.gada 21.jūnijā Silmaču atjaunotajā mājā tika atklāta R.Blaumaņa lugas “Skroderdienas Silmačos” izrādei veltīta ekspozīcija, kā arī notika pirmais brīvdabas uzvedums uz jaunizveidotās brīvdabas estrādes. Muzejs piedāvā (maijs-septembris) – ekspozīcijas apskati, iespēju iejusties lugas tēlos, uzvelkot kostīmus, “Silmaču” pankūku darbnīcu (ar iepriekšēju pieteikšanos), teātra izrādes un brīvdabas koncertus, ir iespēja iznomāt vietu kāzu ceremonijai, ugunskura vietu un telšu vietas.

att

Druvienas kultūras nams – ēka ekspluatācijā nodota 1982.gadā. Kultūras namā ir lielā zāle ar balkonu – 500 skatītāju vietām. Mazās zāles sienu rotā Helgas Melnbārdes-Krisbergas keramikas Panno “Druvienas dziesma”, kas ir valsts nozīmes mākslas piemineklis (Nr. 9295). Foajē sienu freskas veidojuši mākslinieki Brigita un Ralfs Jansoni. Oriģinālos telpu metālkalumus darinājuši Jēkabs un Miķelis Hoferti. Ēka iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā reģiona nozīmes arhitektūras  piemineklis (Nr.9290). Kultūras nams piedāvā telpu nomu  semināriem, konferencēm, ģimenes un korporatīvajiem pasākumiem, telpas laulību reģistrācijai. Kultūras nama vadītāja Valda Putene – mob.t.+371 26402984

att

Druvienas Latviskās dzīvesziņas centrs ir vienīgais šāda veida centrs Gulbenes novadā, un tajā regulāri tiek piedāvāts apgūt dažādas amatu prasmes. Centrā ir pieejams plašs un interesants piedāvājums klašu kolektīviem, skolēnu grupām, ģimenēm un ikvienam interesentam. Piedāvājumā -  arī telpu noma svinībām un pasākumiem,  naktsmītnes. Druvienas muiža un tās teritorija (muižas kungu māja,  muižas parks, alejas, muižas dīķis, Dvīņu akmeņi). Vairāk informācijas – www.druvienasskola.lv, mob.t. +371 26410835.

Informācija atjaunota 30.08.2021