att
  •  Gulbenes vārds rakstītajos vēstures avotos pirmoreiz minēts 1224.gadā – Tālavas zemju dalīšanas līgumā.
  • 20.gadsimta 20. un 30. gadus Stāmerienā simboliski var dēvēt par itāļu rakstnieka Džuzepes Tomazi di Lampedūzas (Giuseppe Tomasi di Lampedusa) laiku. Pasaulē pazīstamā romāna „Gepards" autors 1932.gadā salaulājās ar Stāmerienas muižas īpašnieci Aleksandru. Iespējams tieši Stāmerienā iecerēta vai pat uzsākta romāna „Gepards" rakstīšana.
  • Gulbenes novada Tirzas pusē dzimušā mākslinieka Ludolfa Liberta glezna „Atmiņas par Rīgas torņiem" 1953.gadā dāvināta ASV prezidentam Dvaitam Deividam Eizenhaueram un novietota viņa darba kabinetā. Televīzijas ekrānos, sniedzot informāciju par prezidenta ikdienas darbu, Rīgas torņi vienmēr bija fonā.
  • Stradu pagastā dzimušais Jūlijs Madernieks (1870.-1955.) bija gleznotājs un interjerists, viņš tiek uzskatīts arī par profesionāli lietišķās mākslas pamatlicēju Latvijā. 20.gs. 30-tajos gados viņa radošā darbība intensīvi atspoguļota Francijas mākslas žurnālos. Mākslinieks saņēmis Francijas Republikas goda titulu „Officier de l'Instruction publique".
  • Grāfs fon Cepelīns (1838.-1917.), konstruktors, uzņēmējs un dirižabļu ražošanas izveidotājs esot bijis vienmēr gaidīts viesis sievas brāļa Vecgulbenes muižā. Runā, ka viņa ražotais dirižablis lidojis arī virs Vecgulbenes muižas teritorijas.
  • Jūlijs Straume (1874.-1970.), mākslinieks un pedagogs, etnogrāfs, kas dzimis Gulbenes novada Druvienas pagastā, 16 savas dzīves darba gadus pavadījis Gruzijā. J.Straume ir Gruzijas Lietišķās mākslas muzeja dibinātājs.