Divi Jūliji Kultūra
Festivāls Divi Jūliji

2023. gada 28. jūlijs 11:00 – 17:00, reģistrācija no pulksten 10:00

Vecgulbenes muižas manēža, Brīvības iela 18, Gulbene

2023. gada 29. jūlijs 10:00 – 16:00

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs Oranžērija, Pils iela 3,  Gulbene

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs Sarkanā pils, Parka iela 10, Gulbene

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs Klēts, Klēts iela 4, Gulbene

 

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs 28. un 29. jūlijā jau sesto reizi īstenos starptautisko mākslas festivālu „Divi Jūliji”, kas veltīts Latvijas lietišķās mākslas meistariem Jūlijam Maderniekam (1870 -1955) un Jūlijam Straumem (1874 – 1970), kuru dzimtās mājas ir Gulbenes pusē. Šā gada festivāla moto VIRSOTNES alegoriski norāda uz sasniegumiem lietišķās mākslas jomā, kā arī tiešā nozīmē - uz virsotnēm, ko Jūlijam Straumem nācās pārvarēt etnogrāfiskajās ekspedīcijās Kaukāzā.

Abu meistaru pārlaicīgā māksla arī mūsdienās aktualizē zināšanas, prasmes, tradīcijas, radošumu un baudas, piedāvājot tādas aktivitātes kā starptautiska zinātniska konference, izstādes, vienas dienas darbnīcas, seminārus un mūzikas, mākslas un garšu baudījuma programma Vecgulbenes muižas parkā un pie muzeja Klēts. Pirmās festivāla aktivitātes norisināsies, sākot no 10. jūlija līdz ar semināriem - darbnīcām: profesionālu mākslinieku vadībā būs iespēja apgūt porcelāna liešanu, mozaīku tehniku un gobelēna aušanu.

Konference “Divi Jūliji. Virsotnes” 28. jūlijā iedrošinās veikt pētījumus par abu meistaru radošo darbību, tā būs arī satikšanās un informācijas apmaiņa lietišķās mākslas, amatniecības, dizaina u.c. jomu ekspertiem un interesentiem. Konferencē ar pētījumu prezentācijām uzstāsies 9 lektori no Latvijas, Gruzijas un Azerbaidžānas. Dalībnieku reģistrācija elektroniski: ej.uz/KonferenceVirsotnes2023

29.jūlija programmā ietilpst daudzveidīgs radošu aktivitāšu, garšu un mūzikas baudījuma piedāvājums visai ģimenei. Uz divām skatuvēm Sarkanās pils parkā un pie Klēts uzstāsies tādi mūziķi kā Aija Vītoliņa-Freimane un grupa “Tango Sin Quinto”, duets “Infini” u.c., ar latviskām rotaļām un mūziku priecēs Iveta un Vidvuds Medeņi, uzstāsies azerbaidžāņu tautas deju grupa “Kelaghayi”. Darbnīcās profesionālu meistaru vadībā varēs apgūt dažādas radošas, tradicionālas un inovatīvas tehnikas, kā piemēram, flīžu apgleznošanu, celaiņu jostu darināšanu, 19. gs. papīra leļļu veidošanu, ebru jeb marmorēšanas tehniku u.c. Programmu papildinās latviešu tradicionālo ēdienu un Azerbaidžānas tējas baudīšana, kā arī amatnieku, mākslinieku un lietišķās mākslas meistaru andele un demonstrācijas.

Festivāla laikā un līdz pat 30. septembrim būs iespējams aplūkot vairākas izstādes, kā piemēram, Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuāli plastiskās mākslas nodaļas pasniedzēju izstādi “Jūlija kods”, Ainas Muzes gobelēnu izstādi u.c. Vistālāko ceļu mērojusi Azerbaidžānas Nacionālā paklāju muzeja kolekcijā esošo austo zirglietu izstāde “Ceļā uz virsotnēm”.

            Plašāka informācija par festivālu pieejama Gulbenes muzeja mājaslapā:

www.gulbenesmuzejs.lv/divi-juliji/divi-juliji-virsotnes-2023/

Festivāla norises atbalsta Gulbenes novada pašvaldība, Gulbenes Mākslas skola, Latvijas Republikas vēstniecība Azerbaidžānā, Azerbaidžānas Republikas vēstniecība Latvijas Republikā, Azerbaidžānas Nacionālais paklāju muzejs, Valsts kultūrkapitāla fonds, Eiropas Savienība.