Projekti

Lai gan mūsu pusē brīvprātīgais darbs nav nekas jauns, tomēr reizēm der palūkot, kā tas tiek organizēts citviet. Tālab novembra sākumā studiju vizītē uz nevalstisko organizāciju „Community Action Dacorum” Lielbritānijā devās Gulbenes novada bibliotēkas pārstāve Liene Baranovska un Gulbenes novada domes deputāte Ieva Grīnšteine. Viņu uzdevums bija izzināt šīs organizācijas darbu, brīvprātīgā darba sistēmu un piedāvājumu tiem mūsu senioriem, kuri starptautiskā projekta „Aktīvs seniors” ietvaros dosies uz tālo zemi.

sa_eng.jpg

„Esot tur, es iepazinu cita veida brīvprātīgā darbu sistēmu. Tādu, kas darbojas jau ilgstoši, ir ar tradīcijām. Tur tas nav nekas neparasts, bet gan pašsaprotams, un brīvprātīgo darbu cenšas pielāgot katra cilvēka iespējām. Tomēr lielas pūles tiek ieguldītas arī reklāmā – bukletos, plakātos, uzrunājot personīgi. Šai organizācijai vietējā pašvaldība ir deleģējusi arī vairāku sociālo funkciju veikšanu. Piemēram, senioru dienas centra darba organizāciju. Seniori tiek paņemti no mājām un aizvesti uz šo centru, kur notiek dažādas aktivitātes. Tur par atsevišķu samaksu ir pieejami arī friziera un manikīra pakalpojumi. Pēc tur pavadītā laika brīvprātīgais ar piešķirto transportu nogādā šos seniorus atpakaļ uz mājām. Transporta pakalpojums sociālajā jomā tur ir ļoti attīstīts. Mēs varētu no viņiem mācīties. Manuprāt, mums ir jāpadomā, kā mēs varētu palīdzēt cilvēkiem atkļūt atpakaļ no slimnīcas Balvos vai nokļūt pie ārsta. Tomēr mēs, atšķirībā no viņiem, vairāk esam spiesti domāt par finansiālo pusi. Tāpat mēs varētu iepazīstināt vietējos medicīnas darbiniekus par sociālajiem pakalpojumiem Gulbenes novadā, lai viņi tālāk šo informāciju varētu nodot iedzīvotājiem,” savās pārdomās dalās I.Grīnšteine.

sa_eng1.jpg

Savukārt Liene piebilst, ka viņu brīvprātīgā darba sistēma ir skaidra.

„Katram brīvprātīgajam ir saprotams, ko viņš var darīt, ko no tā iegūs, kur var iesaistīties. Tomēr tas nenozīmē, ka pie mums tā nenotiek. Studiju vizītes laikā Lielbritānijas un Portugāles partnerus informēju par brīvprātīgā darba iespējām Gulbenē tiem senioriem, kuri projekta ietvaros nākamgad ieradīsies pie mums. Vēl ļoti novērtēju iespēju runāt vietējā radio. Tā man bija pirmā pieredze. Intervijā dalījos ar pieredzēto Lielbritānijā,” stāsta L.Baranovska.

Projekta „Local and International Active Seniors” jeb „Aktīvs seniors” mērķis ir veicināt brīvprātīgā darba kustība cilvēkiem vecumā 50+, uzlabot procesus un politiku brīvprātīgā darba organizācijās, kā arī mazināt sociālo izolāciju cilvēkiem vecumā 50+.

seniors_active_web.jpg

 

co-fund_erasmus-1.jpg

 

 

Gunta Kalmane,
Gulbenes novada pašvaldības vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste