Kultūras aktualitātes
Jaunie mākslinieki rezidencē pētīs mūsdienu mītus Gulbenes novadā

Nedēļā no 25. līdz 28. martam Gulbenē un dažādās vietās Gulbenes novadā norisināsies radošā rezidence, kurā satiksies Gulbenes novada jaunieši un Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) aktiermākslas un audiovizuālās mākslas 3. kursa studenti. Kopīgā sadarbībā rezidences laikā plānots izveidot vairākas īsfilmas, kas vēstīs par īpašām vai vēsturiski nozīmīgām vietām Gulbenes novadā un vēlāk palīdzēs novada kultūrtūrisma veicināšanā.

Rezidences laikā paredzēts attīstīt daudzveidīgas studentu prasmes, un šim mērķim rezidences formāts ir ļoti piemērots – četru dienu laikā ārpus ierastās ikdienas un vides studenti un skolēni varēs fokusēt savu uzmanību uz starpdisciplināru sadarbību. Topošajiem kinorežisoriem un operatoriem šī būs iespēja attīstīt prasmes darbā ar aktieri filmēšanas laukumā, topošajiem aktieriem – apgūt aktiermeistarību kino un iesaistīties koprades procesā filmas tapšanā, savukārt Gulbenes novada jauniešiem – iepazīt kino tapšanas aizkulises un būt klātesošiem visos filmas veidošanas posmos: sākot ar priekšizpēti – konkrēto vietu vēsturisko nostāstu, teiku un mītu apkopošanas, līdz filmas idejas radīšanai,  scenārija izstrādei, filmēšanas asistēšanai, producēšanai, montāžai un noslēguma prezentācijai. Rezidences radošo un izglītojošo procesu mentorēs LKA mācībspēki – kinorežisors, profesors Dāvis Sīmanis, teātra režisors, profesors Elmārs Seņkovs un kinooperators un režisors, docents Andrejs Verhoustinskis.

Kā Gulbenes novada vietas, kuru vēsturiskie stāsti un mīti tiks pārinterpretēti mūsdienu jauniešu skatījumā,  izraudzītas Galgauskas pareizticīgo baznīca, Jaungulbenes pils, Druviena (“Silmači” un Druvienas vecā skola – muzejs), Tirza (Tirzas vecā pienotava, Tirzas slēpju muzejs), Litene un Stāmeriena. Rezidences noslēgumā tapušās īsfilmas tiks nodotas Gulbenes novada pašvaldības un tās kultūras iestāžu rīcībā, un varēs tikt izmantotas novada vietu popularizēšanas vajadzībām.

Paralēli rezidences norisei Gulbenes novada kultūras centrā ikvienam interesentam divos  vakaros tiks piedāvāta filmu programma “Jaunības eksperti”, kas reprezentēs pēdējo gadu LKA studentu un absolventu darbus. Daļu no darbiem veidojuši vai tajos filmējušies arī šīs rezidences dalībnieki. Filmu programmā iekļauti darbi, kas spilgti reprezentē jaunu cilvēku sajūtas, šaubas un pasaules redzējumu. Otrdienas, 26. marta vakarā plkst. 19.00 būs iespējams noskatīties četras jauno režisoru īsfilmas: pieaugšanas stāstu “Jaunības experti” (rež. Betija Zvejniece), komēdiju “Balto kuģu sirdis” (rež. Edgars Kaupers), dokumentālo filmu “Ksenija” (rež. Renāte Saulīte) un laikmetīgu pasaku “Ziemeļpols” (rež. Roberts Vanags). Trešdienas, 27. marta vakarā plkst. 19.00 tiks izrādīta Ronalda Mežmača pilnmetrāžas spēlfilma “Elpot zem ūdens”. Ieejas biļetes uz abiem filmu vakariem iespējams iegādāties Gulbenes novada kultūras centra kasē, biļetes cena EUR 3.00.

Rezidenci organizē LKA Radošās darbības centrs, Stāmerienas pils un Gulbenes novada kultūras centrs. Tā top ar Latvijas Kultūras akadēmijas un Gulbenes novada pašvaldības finansiālo atbalstu.

 

Plašāka informācija:

Kristīne Freiberga, Latvijas Kultūras akadēmija

kristine.freiberga@lka.edu.lv | 29939915

Anita Birzniece, Stāmerienas pils

birznieceanita@gmail.com | 26698096