Noskaidrots labākais skaļais lasītājs Gulbenē, 15.maijā

Maija vidū Gulbenes novada bibliotēkā notika Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensības Reģionālais fināls. Jau 7. reizi labākie skaļie lasītāji no novada skolu 5. klasēm sacentās savu mīļāko grāmatu fragmentu lasīšanā.

Kompetenta žūrija – Edīte Siļķēna, Jana Igaviņa, Normunds Mazūrs – izvēlējās labāko no labākajiem. To, kurš dosies pārstāvēt Gulbenes novadu Vidzemes Skaļās lasīšanas starpfināla sacensībās Ogres Centrālajā bibliotēkā septembrī. Šis ir jaunums, lai atslogotu Nacionālo Skaļās lasīšanas sacensības finālu, kurš notiks Rīgā, Nacionālajā bibliotēkā 5.oktobrī. Uz finālu dosies katra novada (Vidzeme, Kurzeme, Zemgale, Latgale) un Pierīgas un Rīgas trīs labākie lasītāji. Vidzemes starpfinālu pārstāvēs 9 Vidzemes novadu labākie skaļie lasītāji. Parasti šis brauciens notiek kopā ar uzvarētāja klasi, kas enerģiski atbalsta savu klasesbiedru.

Gulbenes Reģionālajā finālā piedalījās 13 skaļie lasītāji no 4 novada skolām – Gulbenes novada vidusskolas, Lejasciema, Tirzas un Stāķu pamatskolas. Lasāmās grāmatas skolēni izvēlas paši - nav nekādu aizliegumu, vienīgi nevar lasīt dzeju, tautas pasakas un savu sarakstītu grāmatu. Konkursa kritēriji ir māka lasīt dabiski, atrast īsto fragmentu, spēja aizraut klausītājus, kā arī savas grāmatas izvēles pamatošana. Grāmatas fragmenta lasīšanas ilgums ir 3 minūtes. Var teikt, ka šīs sacensības ir nākamajiem vecākiem, kuri aizrautīgi lasīs priekšā saviem bērniem. Šajā gadā skolēnu izvēlētās grāmatas bija ļoti dažādas. Protams, katru gadu tiek lasītas Grega dienasgrāmatas, ir piedzīvojumu grāmatas, šajā gadā bija arī fragments no reliģiska satura grāmatas; tiek izvēlētas gan latviešu autoru, gan ārzemju autoru grāmatas. Šajā gadā starpbrīdī, kamēr žūrija apspriežas, klausītājiem dziedāja Emilīja Posse.

Esam priecīgi paziņot, ka šajā gadā labākā skaļā lasītāja ir Sāra Klaviņa! Viņa lasīja franču autora Romēna Puertolā grāmatu "Meitenīte, kas norija mākoni Eifeļa torņa lielumā". Otrajā vietā Elizabete Kalniņa, kura lasīja Dzintara Tilaka grāmatu “Zlatas ceļš”. Trešajā vietā Ralfs Briedis, kura izvēlētā grāmata bija Rutas Svažas “Pelesdēls Gudrinieks”.

Šajā gadā tika pasniegtas divas speciālbalvas. Vienu no tām saņēma Arianna Evelīna Žeire par aizraujošo lasījumu un izvēles pamatošanu un par Skatītāju simpātiju kļuva Edvīns Pabērzs, kurš klausītājus aizrāva ar fragmenta lasījumu no grāmatas “Zombiju mednieki”.

Visi uzvarēji un pārējo balvu ieguvēji ir no Gulbenes novada vidusskolas.

Viens no sacensības mērķiem ir pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, tad nu varam droši apgalvot, ka uzvarētāju grāmatas ir aizraujošas, negaidītas un piemērotas dažādiem lasītājiem, ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Mūsuprāt, tas ir viens no labas literatūras priekšnoteikumiem – grāmata ir aizraujoša dažādiem vecumiem!

Šajā gadā īpašu paldies vēlos teikt Gulbenes novada vidusskolas skolotājām - Ramonai Ruņģei-Keišai, Dairai Ģērmanei, Aigai Ramanei, kā arī bibliotekārei Zitai Grīnbergai,  kuru nopietnā attieksme par lasītprieka vairošanu ir vainagojusies ar aizraujošiem lasītājiem šā gada 5. klasēs.

Un kur tad bez atbalstītājiem! Šoreiz vērtīgas balvas – grāmatas – saņēma ne tikai labākie lasītāji, bet arī skolotāji! Par grāmatām paldies Zvaigznes ABC un Lgrāmata grāmatnīcām Gulbenē, īpaši Baibai Supei un Ilonai Pastarei. Paldies arī Europe Direct centram Gulbenē, kā arī Gulbenes novada pašvaldībai!

Uzziņai

Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības ir konkurss 11–12 gadus veciem 5. klašu skolēniem, kura rezultātā tiek noskaidrots lasīšanas čempions. Nacionālo konkursu organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka. Konkurss notiek trīs posmos – sacensības skolā vai vietējā bibliotēkā, reģionālais fināls, starpfināls un valsts fināls Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Sacensību mērķis ir pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku. Sacensības notiek kopš 2018. gada.