Lielā Talka Vide
Attēls: Lielā Talka koordinatoru tikšanās 26.03.

2024. gada 26. martā Rīgā Mežaparkā, Kokaru zālē Lielās Talkas ieskandināšanas pasākumā tiksies pašvaldību koordinatori, talkas atbalstītāji un rīkotāji. Pasākuma ietvaros notiks gan lekcijas, gan diskusijas. Pasākumu tiešraidē varēs vērot portālā DELFI un Lielās Talkas Facebook kontā.

Lielās Talkas koordinators ir cilvēks, kurš savā novadā vai pilsētā koordinē un atbild par talkas norisi visā administratīvajā teritorijā. Jau tradicionāli mēnesi pirms lielā notikuma koordinatori tiekas, lai uzzinātu un pārrunātu organizatoriskus jautājumus, bagātinātu zināšanas lekcijās, kā arī piedalītos diskusijā. Šajā reizē pasākuma dalībniekiem būs iespēja dzirdēt Zanes Daudziņas lekciju “Runā droši – kā pareizi uzstāties publikas priekšā” un Edvarda Kušnera lekciju “Dabas saglabāšanas nozīme cilvēces ilgtspējībai”.

Diskusiju “Dabas saglabāšanas nozīme cilvēces ilgtspējībai” moderēs Lielās Talkas vadītāja Vita Jaunzeme un tajā piedalīsies Ilze Dambīte-Damberga (VARAM parlamentārā sekretāre), Dace Cīrule (Ārvalstu investoru padomes Latvijas Zaļās ekonomikas attīstības darba grupas vadītāja), Edvards Kuršners (Latvijas Bankas padomnieks, ilgtspējības vadītājs), Rolfs Vendiņš (Lielās Talkas koordinators no Rīgas pašvaldības), Ilze Aizsilniece (Latvijas ārstu biedrības prezidente). Kā ierasts, diskusijā piedalīsies arī Lielās Talkas atbalstītāju pārstāvji: Inga Bite (RIMI sabiedrisko attiecību vadītāja), Inga Preimane (BluOr Bank valdes locekle) un Ieva Anita Rieksta (“Mežpils alus” zīmola vadītāja).

Savukārt pasākuma svinīgajā daļā klātesošos uzrunās VARAM ministre Inga Bērziņa, Lielās Talkas sadarbības partneri un atbalstītāji. Ikviens interesents aicināts pasākumu vērot tiešraidē portālā DELFI un Lielās Talkas Facebook kontā.

Apzinoties un novērtējot Lielās Talkas koordinatoru neatsveramo ieguldījumu talkas norisē, ik gadu, dodot staru pirmstalkas mēnesim, tiek izsludināta draudzīga sacensība koordinatoru starpā. Koordinators, kura pašvaldības teritorijā tiks piereģistrēts visvairāk talkošanas vietu, saņems dāvanu katri ceļojumam 1000 eiro vērtībā. Talkošanas vietu reģistrācija tiks atklāta 26. martā.

Lielo Talku organizē biedrība “Pēdas LV” sadarbībā ar Latvijas valsts mežiem, Latvijas Pašvaldību savienību, Finanšu ministriju, Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministriju, Eiropas Latviešu Apvienību. Atbalsta: Rimi, BluOr Bank, Mežpils alus, Getliņi Eko, DHL.

Par Lielo Talku: Lielā Talka ir lielākā Latvijas nevalstiskā kustība, kas balstās uz brīvprātīgu līdzdalību vides sakopšanā, atveseļošanā un labiekārtošanā, radot saliedētību, pozitīvismu un labi padarīta darba sajūtu. Lielās Talkas tradīcija aizsākās pirms 16 gadiem – ar talku 2008. gada 13. septembrī, kas bija kā iedzīvotāju dāvana Latvijai tās 90. dzimšanas dienā. 16 gadu garumā talkā piedalījušies aptuveni 500 000 dalībnieku un, salīdzinot ar pirmajiem talkas norises gadiem, atkritumu daudzums ir samazinājies vairāk nekā par pusi. Pēdējos gados arvien vairāk Lielā Talka uzsver vides izglītības un vides un cilvēka veselības ciešo saikni, tāpat notiek arvien vairāk ainavu un pagalmu labiekārtošanas darbu.

2023. gadā kopumā tika pieteiktas 1339 talkas vietas: 894 publiskās atkritumu savākšanas un 445 labiekārtošanas talkas, kā arī 183 Solo talkas.