Vidzemes plānošanas reģions izveido interaktīvo karti remigrantiem savstarpējo saikņu veidošanai
Attēls: Aicina piedalīties ceturtajā tīklošanās pēcpusdienā remigrantiem
Remigrantus uzņēmējus un topošos uzņēmējus aicina uz informatīvu pasākumu Valmierā
Attēls: pasākuma par remigrantu bērnu iekļaušanos Latvijas izglītības sistēmā
Attēls: Remigrācijas pēcpusdiena Manas mājas Vidzemē

Gulbenes novadā 2023.gadā laikā līdz 1.aprīlim ir atgriezusies viena ģimene no ārzemēm, kas ir sazinājusies ar Pašvaldību.

 

Pagājušajā mēnesī Vidzemes remigrācijas koordinatore Inga Madžule viesojās 11 Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) pašvaldībās, lai satiktu tos pašvaldību darbiniekus, kuru pārziņā ir atbalsta sniegšana remigrantiem. Braucienu mērķis bija veidot ciešāku saikni ar šiem cilvēkiem un panākt rezultatīvāku informācijas apmaiņu. I. Madžule atzina, ka iepazīšanās vizītes ir bijušas vērtīgas, jo sarunas atklājušas novadu aktualitātes, kā arī ļāvušas novērtēt novadu atšķirības.

VPR remigrācijas koordinatore uzteica šo pašvaldību darbinieku vēlmi iesaistīties remigrācijas procesa veicināšanā. Iepazīšanās vizīšu rezultāts jau šobrīd ir atsevišķas sadaļas par remigrāciju izveidošana pašvaldību tīmekļa vietnēs. Tas remigrantiem atvieglo viņiem nepieciešamas un noderīgas informācijas atrašanu.

I. Madžule stāsta, ka remigrantu apzināšanā jāiegulda ievērojami pūliņi un regulārs darbs. Viņas centienus atvieglotu datu bāze katrā pašvaldībā, kurā būtu redzama informācija par cilvēkiem, kuri izrādījuši vēlmi tur atgriezties vai jau pārcēlušies uz dzīvi. Viņa vērtē: “Pašvaldībām jābūt aktīvākām. Es ļoti novērtētu iespēju saņemt aktuālo informāciju par cilvēkiem, kuri plāno vai jau atgriezušies Vidzemes pašvaldībās pēc dzīves svešumā. Ja mēs viņus nezinām, tad nevaram uzrunāt, lai palīdzētu.”

Marta nogalē, lai izdarītu kopsavilkumu, kas paveikts šī gada pirmajā ceturksnī un kādas atziņas bijušas pēc ciemošanās pašvaldībās, I. Madžule aicināja pašvaldību remigrācijas speciālistus uz tikšanos  tiešsaistē. Kopā runājot, radās sapratne par to, kas jāpētī, jārisina. Varakļānu novada pārstāve secināja: “Gaidām, ka pie mums atnāks kāds, kurš gribēs atgriezties no ārvalstīm. Ir sentimenta vadīta iekšējā remigrācija. No lielajām pilsētām atgriežas tie, kuriem Varakļānu novadā ir ģimenes saknes.” Sarunās tika izteikta doma, ka dati par remigrantiem netiek uzkrāti. Kāds teica: “Ja nevēršas pēc palīdzības pašvaldībā, tad neviens [remigranti] par sevi nepaziņo.” Vēl no sarunām -  “ja vajag palīdzību, to iegūst, bet īpaši neatzīmē tos, kuri ir atgriezušies”. 

Tiešsaistes sanāksmes laikā I. Madžule arī informēja par vidzemnieku remigrāciju šī gada pirmajos trīs mēnešos. No janvāra līdz martam Vidzemes koordinatore ir sagatavojusi ap 300 individuālos piedāvājumus tiem, kuri interesējas par atgriešanos Latvijā, Vidzemē. Kopā ņemot, tās ir 192 ģimenes. Pēc vairākiem ārzemēs pavadītiem gadiem uz Vidzemi no ārvalstīm pārcēlušies 24 cilvēki, 14 izmantojuši VPR remigrācijas koordinatores sniegto atbalstu, bet 10 - atgriezušies paši. Ar koordinatori ir vēl sazinājušās 13 ģimenes jeb 39 cilvēki, kuri ir izteikuši vēlmi tuvākā vai tālākā nākotnē atgriezties Latvijā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un Vidzemes plānošanas reģions realizē funkciju "Diasporas likuma normu īstenošana (Atbalsta pasākums remigrācijas veicināšanai "Reģionālās remigrācijas koordinators")".

 

Papildu informācijai: Inga Madžule, remigrācijas koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā, tālr. (+371) 29374285, remigracija@vidzeme.lv

Informāciju sagatavojusi: Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, zane.kake@vidzeme.lv

Sagatavots informatīvs buklets remigrantiem “Vidzeme aicina”

Vidzemes plānošanas reģions sagatavojis informatīvu materiālu “Vidzeme aicina”. Tas iecerēts remigrantiem, kuri apsver iespējas atgriezties Vidzemē. Buklets veidots tā, lai tas būtu viegli uztverams.

Buklets sniedz ieskatu par galvenajiem teritorijas raksturlielumiem, uzņēmējdarbības vidi reģionā, iespējām iegūt profesionālo un augstāko izglītību, iespējām iesaistīties kultūras un sporta aktivitātēs, kā arī saņemt medicīnisko palīdzību. Informatīvajā materiālā apkopota arī noderīga informācija par to, kur vērsties, kārtojot ar pārcelšanos uz Latviju saistītas formalitātes.

Izdevums drukātā formā nonāca pie mērķauditorijas jau XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku pasākumu laikā, kur pulcējās liels skaits latviešu diasporas pārstāvju. Paredzēts, ka materiālu turpinās izplatīt arī citos publiskos pasākumos. Lejuplādei un lasīšanai buklets pieejams šeit.

_____

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un Vidzemes plānošanas reģions realizē funkciju "Diasporas likuma normu īstenošana (Atbalsta pasākums remigrācijas veicināšanai "Reģionālās remigrācijas koordinators")".

Papildu informācijai: Inga Madžule, remigrācijas koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā, tālr. +371 29374285, remigracija@vidzeme.lv

Informāciju sagatavoja: Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, zane.kake@vidzeme.lv.