30 Latvijas un Igaunijas dārza tūrisma speciālisti piedalījušies profesionālās pilnveides un pieredzes apmaiņas braucienā Anglijā. Jauniegūtās zināšanās dārzu dizainā un vadībā tiks liktas lietā jau tūlīt, sākoties aktīvajai dārza tūrisma sezonai.

darzi19

Braucienā piedalījās četrpadsmit dārzu saimnieki, projektu vadītāji un tūrisma speciālisti no Latvijas kopā ar sešpadsmit kolēģiem no Igaunijas, kurus vieno dalība projektā “Dārza pērles”. No 2. līdz 5.maijam grupa apmeklēja astoņus dažāda tipa dārzus un parkus: Lenordslī ezeru un dārzu (Leonardslee Lake and Garden), Kembridžas universitātes Botānisko dārzu (Cambridge University Botanic Garden), Sendringhemas lauku īpašumu (Sandringham Estate), Īstrastonas Seno mācītāja rezidenci (East Ruston Old Vicarage), RHS Haidholas dārzu (RHS Hyde Hall Garden), Greitkompas dārzu (Great Comp Garden), Sisinghērstas Pils dārzu (Sissinghurst Castle Garden) un Houlparka dārzu (Hole Park Garden).

„Anglijas dārzu un parku  plānojums ar uzasētajām skatu līnijām, skaistajām ainaviskajām dominantēm, atvērtajām un slēgtajām ainavu telpām, zālienu laucēm un sagrupētajiem apstādījumiem ir lietas, ko es kā ainavu arhitekts vēlos ieviest Gulbenes novada ainaviskās telpas plānošanā un veidošanā. Ņemot vērā to, ka Anglijas klimats ir siltāks, augu sortimentu tikai izbaudīju, jo daudzi krāšņi ziedošie pavasara augi (vistērijas, kamēlijas, magnolijas u.c.) mūsu klimatam nav piemēroti. Ar interesi iedziļinājos niansēs -  krāsu salikumos, celiņu segumos, apmalīšu risinājumos, nodalot celiņus no zāliena un apstādījumiem, atbalsta sieniņu specifikācijā, mazo arhitektūras formu – soliņu, puķu trauku, atkritumu tvertņu, norāžu zīmju dizainā un izvietojumā. Vēlos pārņemt ideju par atkritumu tvertņu samazināšanu, jo tur parkos un dārzos pie soliņiem atkritumu tvertnes nebija – tās nav ainavisks elements. Bija tikai dažas vietas, kur izmest atkritumus. Līdz ar to arī mēs varētu sākt praktizēt ideju „ko atnesu – to aiznesu!”. Secināju, ka mūsu iesāktās darbības Gulbenes novada parku, skvēru un apstādījumu rekonstrukcijā sadarbībā ar Gulbenes labiekārtošanas iestādi  ir atbilstošas tendencēm. Mums ir jāstrādā komandā un jāuztver parkus un apstādījumus kā vienotu kopumu, kurā ietilpst celiņi, laternas, akas, soliņi, strūklakas, rotaļu iekārtas, elektrības skapji, apstādījumi u.c. elementi, kas harmonē un papildina viens otru vienotā stilā, nevis konkurē,” savās pārdomās pēc pieredzes apmaiņas vizītes dalās Gulbenes novada pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vides dizaina un labiekārtošanas speciāliste Laima Šmite-Ūdre.

darzi1119

Lielbritānijas tūrisma pārvaldības organizācija “Visit Britain” dēvē parkus un dārzus par vienu no Anglijas izcilākajiem apmeklētāju piesaistes objektiem. 2016.gads pat atzīmēts kā Anglijas Dārzu gads (Year of the English Garden). Pavasaris tiek uzskatīts par īpaši piemērotu laiku apmeklēt dārzus, lai pieredzētu ziedošos rododendrus, acālijas, magnolijas un citus augus. Dārzi un parki ir iedvesmojoša vide, kur smelties idejas un zināšanas par ainavu arhitektūru, produktu attīstību un apmeklētāju pieredzes vadību.

Brauciens rīkots Igaunijas - Latvijas pārrobežu programmas projekta “Dārza pērles” ietvaros. Projekta mērķis ir veicināt dārza tūrisma attīstību Latvijā un Igaunijā, kā arī popularizēt Latviju un Igauniju kā vienotu dārzu tūrisma galamērķi.

Preses relīze atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Lelde Beņķe,
projekta “Dārza pērles” sabiedrisko attiecību speciāliste

intereg darza perlesdarza perles