Dzirnavu dīķis

Gulbenes novada pašvaldība kopš 2023. gada beigām īsteno projektu, kas pilnā nosaukumā skan “Floating islands as biodiversity pit stops and pollution cut outs towards more resilient cities”/“Peldošās salas kā bioloģiskās daudzveidības pieturas un piesārņojuma mazinātāji pilsētu adaptācijas veicināšanai”.

Hidroekoloģijas institūta zinātnieki vairākkārt ņēmuši paraugus Dzirnavu dīķī laboratoriskās izpētes veikšanai. Ievākto datu izklāsts atrodams projekta ziņu lapā, kas publicēts Latvijas Hidroekoloģijas institūta Facebook profilā 25. aprīļa publikācijā.

Pēc izpētes veikšanas konstatēts (daži fakti):

-Dīķa pH parasti svārstās no 6.5 līdz 8.5. Šis diapazons tiek uzskatīts par optimālu lielākajai daļai saldūdens ūdensdzīvnieku, tostarp zivīm, augiem un labvēlīgiem mikroorganismiem. Dzirnavu dīķa pH vērtības visos mēnešos ietilpst šajās robežās.

-Visas ūdenī izmērīto smago metālu, kā arī paracetamola, kofeīna un naftas produktu koncentrācijas bija zem metodes noteikšanas robežām.

- Dominē stāvošiem ūdeņiem raksturīgi organismi. Kopumā novērtējot ekoloģisko kvalitāti pēc makrozoobentosa tā raksturojama kā slikta.

-Līdaku un raudu garuma un svara sadalījums atklāja, ka plēsēji ir līdzīga izmēra kā neplēsīgās zivis. Tas var norādīt uz nepietiekamu karpveidīgo zivju regulāciju no līdakas puses, kā arī konkurenci starp plēsējzivīm un karpveidīgajām zivīm par barības resursiem, piemēram, zooplanktonu, kukaiņiem un bentosu.

-Latvijas Ornitoloģijas biedrība veikusi putnu novērojumus dīķa apkārtnē aprīlī un maijā, tika konstatētas dažādas putnu sugas. Niedru joslas un grūti sasniedzamie krasti ap Dzirnavu dīķi nodrošina relatīvi drošas ligzdošanas un vairošanās vietas ūdensputniem. 2024. gadā novērots viens pāris paugurknābja gulbju, kas izaudzēja perējumu.

Projekta vadošais partneris ir Latvijas Hidroekoloģijas institūts, pārējie projekta partneri ir Stokholmas Vides institūta Tallinas centrs, Igaunijas Dabaszinātņu universitāte, Latvijas ornitoloģijas biedrība, ALPS ainavu darbnīca, Gulbenes novada pašvaldība un Cēsu novada pašvaldība.

Projektu "BioFloat" (EE-LV00026) līdzfinansē Interreg VI-A Igaunijas - Latvijas programma 2021.-2027.gadam.

Logo “BioFloat”  projekts

Saistītas tēmas

Projekti