Sociālie un veselības jautājumi
Attēls: Dzīvības koks biedrība

1. Cilvēkiem ar onkoloģisku slimību ir iespējams saņemt valsts apmaksātu psihosociālās regabilitācijas pakalpojumu. Pirmā psihosociālās rehabilitācijas programma sāksies 10.martā. pagaidām paredzētas 20.programas. Valsts apmaksāto psihosociālās rehabilitācijas programmu ievieš Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks", tas notiek saskaņā ar MK noteikumiem nr.780 un Labklājības ministrijas deleģējuma līgumu!  Visas programmas pieejamas biedrības mājas lapā https://www.dzivibaskoks.lv/lv/jaunumi?458, kā arī pieteikšanās programmām notiek elektroniski, biedrības mājas lapā www.dzivibaskoks.lv.

Kas ir psihosociālā rehabilitācija onkoloģiskiem pacientiem un viņu tuviniekiem?
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība psihosociālās rehabilitācijas programmas sāka īstenot 2009.gadā, tad tās notika par ziedojumos piesaistītiem līdzekļiem. Kopš 2018.gada tā ir valsts atbalstīta programmu, kuru uz Labklājības ministrijas deleģējuma līguma pamata ievieš biedrība „Dzīvības koks”. Pati programma ilgst 6 dienas, kurās dalībnieki piedalās grupu terapijā, mākslas terapijā, kā arī notiek fizioterapija, fiziskās aktivitātes, lekcijas par dzīvi pēc slimības, par uzturu un citiem jautājumiem, kas svarīgi cilvēkiem, kuri saskārušies ar diagnozi ļaundabīgais audzējs.
 
Psihosociālās rehabilitācijas programmā ar to dalībniekiem kopā strādā pieredzējuši speciālisti, kuri zina, kā atbalstīt cilvēku pēc onkoloģiskas slimības: psihologi, psihoterapeiti, mākslas terapeiti, fizioterapeiti, uztura speciālisti, farmaceiti un onkoloģijas speciālisti (ārsti, onkoloģijas māsa). Ļoti svarīgi, ka programmas laikā ikviens var saņemt individuālās konsultācijas par tikai sev interesējošiem jautājumiem, pārrunāt sajūtas un bažas. Tāpat neatsverama ir programmas dalībnieku savstarpējā komunikācija, informācijas apmaiņa. Vislabāk viens otru saprot un var atbalstīt cilvēki ar līdzīgu pieredzi, tāpēc psihosociālās rehabilitācijas programmas tiek īstenotas pēc diagnožu grupām. Šogad pirmo reizi būts programma vīriešiem pēc onkoloģiskas slimības. Svarīgi piebilst, ka programmā var piedalīties pacients kopā ar tuvinieku.
 
Kas var pieteikties programmās:
Ikviens, kas saskāries ar diagnozi "vēzis" un vēlas labāk saprast, kā ar notikušo sadzīvot, var pieteikties  psihosociālās rehabilitācijas programmā.
Lai pieteiktos:
1. Nepieciešama invaliditātes apliecība vai ārsta rekomendācija - nosūtījums;
2. Jāsagatavojas uz 6 dienām atstāt ierasto dzīves ritmu un doties uz programmu, kura notiek ārpus Rīgas (dzīvošana, ēdināšana u.c. tiek nodrošināts);
3. Jāizpēta programmas un jāaizpilda pieteikuma anketa par datumiem, kuri Jums ir visizdevīgākie.
 Programmas un pieteikšanās šeit: https://www.dzivibaskoks.lv/lv/jaunumi?458
Saziņai: Ināra Pomere: +371 29455599, e-pasts: dzivibaskoks@dzivibaskoks.lv

2. Bez psihosociālās rehabilitācijas programmām var pieteikties arī brīvprātīgo mentoru atbalstam. Brīvprātīgie Dzīvības koka mentori ir cilvēki, kuri paši  piedzīvojuši slimību un ir gatavi atbalstīt citus. Visi mentori ir izgājuši apmācību un saņēmuši apliecinājumu, ka viņi ir gatavi mentoru darbam. Lai pieteiktos  mentoru atbalstam: tel.26323636!

3. "Dzīvības koks" nodrošina arī attālinātas savstarpējā atbalsta grupas: https://www.dzivibaskoks.lv/lv/jaunumi?456, kā arī psiholoģisku atbalstu "Sarunu ceturtdienās". 

Ja ir jautājumi, tad e-pasts: dzivibaskoks@dzivibaskoks.lv, tel.:+371 67625339

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” dibināta 2004. gadā, un tā ir vadošā nevalstiskā organizācija Latvijā, kas apvieno onkoloģiskos pacientus un viņu tuviniekus. Viena no biedrības darbības prioritātēm ir psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem „Spēka avots” ieviešana un pieejamības nodrošināšana. „Dzīvības koks” ir Eiropas līmeņa organizāciju „Europa Donna”, „European Cancer Patient Coalition”, „European Network of Gynaecological Cancer Advocacy Groups”, “Myeloma Patients Europa” un Eiropas Plaušu vēža pacientu interešu aizstāvības grupas biedrs. Biedrībai „Dzīvības koks” kopš 2005. gada piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss.