Sports Rankas Kartonfabrikas slēpojums
Attēls: Rankas kartonfabrikas distanču slēpošanas maratons dalībnieku aobalvošana

Vakar Gulbenes novadā notika pagājušās nedēļas nogales prestižākās slēpošanas maratona sacensībās “Rankas Kartonfabrikas slēpojums”, kur visās distancēs kopā dalībnieku skaits pirmo reizi sniedzās pāri diviem simtiem un kas pirmo reizi tika aizvadīts nozīmīgajā “Ski Classics Challenger” statusā. Ar atbalstītāju palīdzību sarūpētais naudas balvu fonds bija tuvu 1500 euro, bet kopējais balvu fonds bija vairāk nekā 3000 eiro apmērā.

Pagājušo svētdien, 11. februārī, jau trešo reizi norisinājās Rankas Kartonfabrikas slēpojums, kas piedāvāja četras dažādas distances gan profesionāļiem, gan tautas klases pārstāvjiem brīvajā stilā. Organizatoru komandas padarītais darbs iepriekšējos gados radīja lielāku interesi slēpošanas entuziastu vidū. Kopumā startēja vairāk nekā 200 dalībnieku.

Slēpotāju, kuru vidū bija arī vairāki citu sporta veida čempioni un medaļnieki. Lielākais pieplūdums bija no riteņbraucēju un orientieristu vides. Pirmo reizi Rankas Kartonfabrikas slēpojums bija iekļauts pasaules lielāko un nozīmīgāko maratonu kalendārā, un tam bija piešķirts “Ski Classics Challenger” statuss.

Pašā prestižākajā 100km maratona distancē, kuras atbalstītājs ir “Grantiņi-1” un kur naudas balvu fonds sniedzās pāri 1000eur, notika pārsteigums. No paša sākuma vadībā izvirzījās vispusīgais talsinieks un galvenais favorīts Gints Lūsis, kurš pēc pusdistances bija iekrājis ievērojamu pārsvaru, kas pēc 80km sasniedza jau 20 minūtes. Taču nesanākot uzņemt enerģijas devu noslēdzošajos apļos, diemžēl 2022. gada uzvarētājam Lūsim, kurš slēpoja pārliecinoši pretī jaunam trases rekordam (pašam Lūsim un otram talsiniekam Jurim Damškalnam pieder rekords no 2022. gada (5:18:31), devītajā aplī palika ļoti grūti un viņš bija spiests izstāties.

Līdz ar to par uzvarētāju kļuva riteņbraucējs Kristers Kovgers, kurš pagājušā gadā izcīnīja medaļas Latvijas čempionātā distanču slēpošanā pieaugušo grupā. Kovgers bija ļoti prātīgi sācis, pirmo apli pabeidzot 8. vietā, bet vēlāk pakāpeniski virzoties uz augšu un sasniedzot trešo labāko rezultātu Rankas Kartonfabrikas slēpojuma vēsturē – 5:29:01. Otro vietu izcīnīja un pirmo godalgu nopelnīja Edgars Erts, kurš uzvarētājam zaudēja trīs ar pusi minūtes.

Otro gadu pēc kārta trešo vietu ieguva Mārtiņš Puriņš, kurš finišā ieradās 10 minūtes pēc uzvarētāja. Savukārt 2023. gada uzvarētājs Alvis Rogozins, kurš vairākas minūtes zaudēja, jo nācās skriet 1,5km atpakaļ un mainīt slēpes, kad bija salūzis viens no slēpju stiprinājumiem, šogad samierinājās ar 4. vietu.

Otrajā garākajā distancē “Avoti” 50km pusmaratonā, kas bija arī “Ski Classics Challenger” sacensības un kur balvu fonds bija 220 eur, dalībnieku skaits sasniedza piecdesmit. Šajā distancē izpaudās riteņbraucēju pārākums. Uzvarēja Latvijas čempionātu medaļnieks riteņbraukšanā šosejā un MTB Māris Bogdanovičs, kurš arī ar katru apli virzījās uz augšu, distanci veicot 2:35:20 un par nepilnām trim minūtēm apsteidzot citu riteņbraucēju un biatlonistu Ivo Irbi, kurš arī labi startē triatlonos. Beigās trešo vietu izdevās iegūt pagājušā gada uzvarētājam Pēterim Misiņam, kurš finišēja 17 sekundes aiz otrās vietas.

Ceturtais finišēja pagājušā gada otrās vietas ieguvējs Viesturs Eglītis, kurš savulaik bieži piedalījās Latvijas čempionātos slēpošanā. Piektā vieta orientieristam un taku skrējējam “Stirnu bukos” Uldim Kleperam, bet sešinieku noslēdza vēl viens spēcīgs riteņbraucējs Kaspars Serģis.

Pirmo reizi 50km distancē piedalījās sievietes, kuru konkurencē uzvarēja orientieriste Aiva Klepere, kura distanci veica 3:07:37 un par 13 minūtēm apsteidza otrās vietas ieguvēju Aiju Jēkabsoni. Trijnieku noslēdza Mārīte Kājiņa, kurai četras minūtes piekāpās Sandra Volodina, kura joprojām ir vienīgā sieviete, kura Rankas Kartonfabrikas slēpojumā ir veikusi 100km.

Kuplāk pārstāvētās distances bija “MySport” 20km un “Ķelmēni” 7km, kur galvgalī bija Latvijas čempionātos startējošie pieaugušie, juniori un jaunieši. 20km četru slēpotāju finišā pirmais bija Bruno Krampe, aiz sevis atstājot pagājušā gada uzvarētāju Aleksandru Ļūļi un Indriķi Circenu, bet šiem trim jaunajiem slēpotājiem līdzi turēja Renāra Birkentāla tēvs Mareks, kuram 4. vieta, bet jau pirms ilgāka laika karjeru beigušais biatlonists Kaspars Dumbris bija piektais. Sievietēm kārtējo reizi uzvarēja slēpotāja un biatloniste Estere Piksone, otro vietu ieguva Līva Salmiņa, bet trešo vietu izcīnīja Raivita Birkentāla.

“Ķelmēni” 7km distancē pirmo divu vietu ieguvēji samainījās vietām, šoreiz uzvarot Nilam Lībietim, bet Mārcim Glāzniekam ieņemot otro vietu. Savukārt sievietēm nemainīgi pirmā bija biatloniste Adriāna Eisaka. Īpašas balvas uzvarētājiem dāvināja “Aerify”. Atbalstu sniedza Gulbenes novada pašvaldība un Rankas pagasta pašvaldība.
Arī šogad no viesmīlīgā viesu nama Gaujas krastos “Mīlmaņi” īpašnieki Dikmaņi, kuri ir sportiska ģimene ar panākumiem starptautiskajā arēnā, bija sarūpētas īpašas balvas 4. vietu ieguvējiem, lai tiem nav sarūgtinājuma sajūtas par palikšanu aiz godalgotā trijnieka.

Organizators Matīss Kauls pauž gandarījumu par paveikto un dalībnieku pateicības vārdiem. “Man ir gandarījums par paveikto darbu vairāku mēnešu garumā un arī par to, ka Rankas Kartonfabrikas slēpojums pirmo reizi bija “Ski Classics challenger” sacensības. Esmu pateicīgs atbalstītājiem un arī dalībniekiem, kuri lielā skaitā turpina sūtīt ziņas ar pateicības vārdiem par ļoti labi noorganizētajām sacensībām. Vairāku mēnešu garumā ir ieguldīts milzīgs darbs, kas prasījis daudz laika un enerģijas, tāpēc tagad, redzot, ka tik daudzi ir apmierināti un priecīgi, tas dod pamatīgu enerģijas lādiņu, ka pagaidām nejūtos noguris. Tas arī dod stimulu darboties tālāk.”